Kuzey Irak'ta seçim gerginliği

Irak'ın kuzeyinde yapılan bölgesel başkanlık ve parlamento seçimleri sonrası guruplar arasında gerginlik yaşandı.

Erbil'in 60. caddesi üzerinde bulunan Kürdistan İslami Birliği Partisi merkezine dün gece yarısı açılan taciz ateş sonucu gergin dakikalar yaşandı.

Bölgede yapılan başkanlık ve parlamento seçimlerinde Mesut Barzani ve partisinin galip geldiğinin Kürt televizyonlarında açıklanması üzerine Erbil halkı sokaklara dökülerek kutlama yaptı. Kalabalık içerisinden bazı kişiler ise Barzani'nin zaferini havaya ateş açarak kutladı.

Kutlamaları muhalif parti Kürdistan İslami Birliği'nin binası önünde de sürdürenlerin binaya taşlı saldırıda bulunması üzerine gergin anlar yaşandı. Havaya taciz ateşi açılması üzerine bölgeye gönderilen takviye güvenlik güçleri sükuneti sağlayarak istenmeyen olayların önüne geçti.

Parti korumalarından Şeğwan Salih Ahmet, dün gece yarısı tanımadıkları insanlar tarafından taciz edildiklerini ancak olayda kimsenin yaralanmadığını ifade etti.

Parti yetkililerinden Selahattin Ebubekir, son olayların 2005 yılında Dohuk'ta yaşanan olayın benzerliğine dikkat çekerek, 'Umarım bu bir iki yüzlü oyun değildir. Dün gece yarısı hükümet yanlıları binamız önünde toplandılar. Yaşanan gerginlik üzerine durumu Erbil Valiliği'ne bildirdik. Onlar da bölgeye güvenlik güçlerini gönderdiler" dedi. 2005 yılında partinin Dohuk'taki il binası yıkılmış ve il başkanı öldürülmüştü.

Kürdistan İslam Partisi taraftarları ise gerginlik üzerine geldikleri parti binası önündeki bekleyişlerini sürdürüyor. Güvenlik güçleri bölgedeki önlemlerini artırdı.

BİZE ULAŞIN