"Rus ayısı çekici ve güçlü olmalı"

Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev, Rus NTV televizyonuna yaptığı özel açıklamada, Rusya'nın sembol olarak ayıyı kullanmasından rahatsız olmadığını, bunu kalbinde hissettiğini söyledi.

Soyadı da 'ayı' kelimesinden türeyen bir kelime olan Rusya lideri, bu sembolü değiştirmek yerine, bunun güçlü ve çekici hale getirilmesinin önemine işaret etti.

Ayı sembolünü sevdiğini ifade eden Medvedev, "Güçlü ve modern bir imajımızın olmasını istiyorsak, mevcut ekonomik ve sosyal sorunlarımızı çözmemiz gerekir. Dış politikamız, içerdeki sosyal yaşama doğrudan etki ediyor. İçerdeki başarımız da, dışarıda bizim nasıl algılandığımızı belirliyor." dedi.

Batı ve tüm dış dünya ile iyi ilişkiler kurulmasının zorunlu olduğuna değinen Rusya lideri, "Bizler güçlü, rekabet edebilir ve modern bir ülke kurmak için savaş veriyoruz. Bunu ancak dünya ile normal ilişkiler kurarak gerçekleştirebiliriz." ifadelerini kullandı. Rusya'nın uzun vadeli stratejisinin, ekonominin modernizasyonu ve hukukun üstünlüğünün kurulması olduğuna işaret eden Medvedev, ekonomik krizin bunu zorunlu hale getirdiğine değindi.

Sovyetler Birliği'nin yıkılışının ardından 1990'lı yıllarda yurt dışına seyahat eden Rusya vatandaşlarının üçüncü sınıf muamelesi gördüklerini hatırlatan Rusya lideri, "Sovyetler Birliği döneminde bu yoktu. Çünkü güçlü bir ülke idi. Şimdi de gelinen noktada önemli mesafeler alındı. Rusya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi. Küresel güç dengesinde belirleyici konumda. Uluslar arası güvenliğin oluşmasında belirleyici rol üstleniyor." değerlendirmesinde bulundu.

NATO, UKRAYNA VE GÜRCİSTAN'A SICAK DEĞİL
ABD Başkanı Barack Obama'nın Rusya ziyareti ve ardından başkan yardımcısı Joe Biden'ın Ukrayna ve Gürcistan'da gerçekleştirdiği temaslarla ilgili değerlendirmede bulunan Rusya lideri, "Rusya'nın ABD ile ilişkileri nasıl geliştireceği konusunda sınırlamalar var. ABD gibi önemli uluslar arası partnerlerimizle diğer ülkelerin ilişkileri geliştirmesini kıskanmıyoruz. Elbette, bir kısım ülkelerin de halkları rağmına bir kısım askeri ve siyasi ittifaklar içine girmesini de doğru bulmuyoruz." uyarısında bulundu.

NATO'nun Gürcistan ve Ukrayna'nın üyeliklerinin uygun olmadığını düşünmeye başladığını kaydeden Rusya lideri, "Biz bu konuda ABD ile farklı düşünüyoruz. Bir çok problemi olan Gürcistan'a NATO'nun ihtiyacı yok. Diğer taraftan Ukrayna halkının büyük çoğunluğu da NATO'ya olumsuz bakıyor." şeklinde konuştu. Rusya lideri Ukrayna ile Rusya'nın birbirlerine ihtiyacı olduğunu, Gürcü halkı ile de Rusya halkının birbirine yakın olduğunu hatırlattı. Medvedev, Tiflis'de yönetimin değişmesinin ardından, ancak hükümetler arası ilişkilerin başlayabileceğini de kaydetti.

BİZE ULAŞIN