Talabani evinde kaybetti

K. Irak'taki seçim sonuçları iktidarı üzdü. Cumhurbaşkanı Talabani'nin evi Süleymaniye'de muhalif Değişim Listesi zafer kazandı. Barzani, yüzde 70 oy oranıyla bölgesel başkanlığa seçilmeyi başardı ama muhalefet, yüzde 37 oranıyla ilk kez meclise girme hakkı elde etti

Kuzey Irak'taki seçimlerin ardından ortaya çıkan gayri resmi sonuçlar, bölgede dengelerin değişeceğini gösteriyor. Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin doğum yeri Süleymaniye'de oyların büyük kısmını muhalif Değişim (Goran) Listesi kazandı. Goran'ın reddettiği başkanlık seçimini ise Mesud Barzani %70 oy oranıyla kazanırken, toplamda % 37 oranında oy alan muhalefet milletvekilleri ilk kez mecliste temsil hakkı kazandı. Liderliğini Nevşirvan Mustafa'nın yaptığı Değişim Listesinin, Talabani'nin doğum yeri ve en güçlü olduğu Süleymaniye Köysancak'ta atbaşı gitmesi, KDP-KYB ittifakında hayal kırıklığı yarattı. Talabani, Erbil'e giderek, sonuçlardan memnun olmayan Özerk Kürt Bölgesi lideri Mesud Barzani ile durum değerlendirmesi yaptı.

MUHALEFET: HİLE YAPILDI

Bağdat'tan resmi sonuçların bugün açıklanması beklenirken hile yapıldığı iddialarının doğrulanması halinde çatışma çıkabileceği belirtildi. Gayri resmi sonuçlara göre Goran'ın, kazanması halinde Türkiye'deki gibi bir sistem vaat ederek katılmayı reddettiği başkanlık yarışını %70 oyla Mesud Barzani alırken, Doktor Kemal Miravdeli'nin %25 oy oranına ulaşması büyük bir başarı olarak değerlendirildi. "%70'in altındaki oy oranını başarısızlık" olarak göreceğini açıklayan KDP-KYB'nin ortak listesi 111 sandalyeli meclis seçimlerinde %60, Değişim Listesi %25, şeriatçı-komünist ittifakı %12 oranında oy aldı. Bu sonuçlar, muhalefeti ilk kez meclise taşımış oldu. Milletvekili seçilmek için belirlenen oy oranının altında kalıp vekillik kazanamayanların aldığı oylar orantılı olarak meclisteki gruplar arasında dağıtılacak. Ancak bu durum, sonuçları değiştirmeyecek. Resmi olmayan kesin sonuçların açıklanmasından sonra Erbil'de dün gece saatlerinde KDP-KYB yanlıları sokaklara döküldüler ve sonuçları havaya ateş açarak kutladılar.

REKOR KATILIM GERÇEKLEŞTİ
Irak Kürtlerinin seçimlere gösterdiği yüksek katılım herkesi şaşırttı. Yüksek Seçim Kurulu, Erbil'de katılım oranını yüzde 79, Süleymaniye'de yüzde 74.5, Duhok'ta 85.9, Bağdat'ta ise yüzde 15 olduğunu belirtti. Kürt bölgesindeki katılımın ortalaması yüzde 78.5'i buluyor. Oysa aralarında Türklerin de bulunduğu uluslararası gözlemciler, bu katılım oranını gerçekçi bulmadığını belirtiyor. Bir gözlemci, "Katılım oranları inandırıcı değil. Biz Erbil ve Süleymaniye'de 12 ayrı oy merkezini gezdik. Benim tahminin katılımın yüzde 60 civarlarında olduğu" diye konuştu. Avrupalı bir gözlemci ise, "Halkın yoğun ilgisi 18 yıldır ilk kez iktidarı değiştirme umudunu görmesinden kaynaklanıyor" dedi.

'YENİ ANAYASA GELECEK'
Goran Listesi yetkilisi Muhammed Tevfik, iktidara gelince ilk iş olarak Mesud Barzani'yi indireceklerini söyledi. Tevfik, anayasayı yeniden yazacaklarını ve başkanlık sistemini kaldıracaklarını söyledi. Yeni meclisin yazacağı anayasayı referanduma sunacaklarının altını çizen Tevfik, yeni sistemi kurarken Türkiye'nin de kendileri için muhteşem bir örnek olacağını da ifade etti.

'TÜRKİYE KÜRT SEÇİMİNİ TANIMIŞTIR'
KDP Dış İlişkiler Sorumlusu Safeen Dizai, Kuzey Irak'ta yapılan seçimlerin 20 Türk gözlemcisi tarafından izlenmesinin "Türkiye'nin Kürt seçimini tanıdığı anlamına geldiğini" söyledi. Dizai, Türk gözlemcilerin oy verme sürecinde yer almasının oldukça önemli bir adım olduşturduğunu kaydederken "Türkiye'nin Kürt bölgesini bir şekilde tanıması anlamına geliyor" ifadelerini kullandı. Dizai, seçimlerin Türkiye için önemini, "Düzinelerce Türk gazeteci bölgede bulunuyor" sözleriyle anlattı.

BİZE ULAŞIN