Başbakan kim olacak tartışması

Kuzey Irak'ta zafer Barzani-Talabani ittifakının oldu. Değişimciler parlamentonun dörtte birini ele geçirdi. Kulislerde Neçirvan Barzani'nin başbakanlık görevinde kalabileceği konuşuluyor

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı ve bölgesel parlamentonun üyelerinin belirleneceği seçimlerin gayri resmi sonuçları açıklandı. KDP lideri Mesud Barzani ile KYB lideri Celal Talabani'nin seçime birlikte girdiği Kürdistan İttifakı, bölge genelinde oyların yüzde 60'ını alarak parlamentoda net bir çoğunluğa sahip olmayı başardı. KYB'den kopan Nuşervan Mustafa'nın kurduğu Değişim Listesi bölge genelinde oyların yüzde 25'ini alarak, beklentilerin üzerinde bir başarı sergiledi. Partinin 111 sandalyeli Kürt parlamentosunda 22 sandalye alması bekleniyor. Parlamento seçimlerinin ardından gözler bölgenin yeni başbakanının kim olacağına çevrildi. Şu an Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı KDP partisinden Neçirvan Barzani. Ancak KDP ve KYP arasında "Kürdistan İttifakı" kurulurken yapılan anlaşmaya göre şimdi başbakanlık görevine KYB'den Behram Salih'in gelmesi gerekiyor.

GÖREVİNDEN İSTİFA ETMEDİ
Kürt yönetiminde yeni bir kriz çıkartması beklenen iddiaya göre, Talabani'nin büyük oy kaybetmesi nedeniyle KDP bu anlaşmayı bozabilir. Ve iki dönemdir başbakanlığı yürüten Neçirvan Barzani görevi sürdürebilir. Görevi devralması beklenen KYB'li Berham Salih'in kampanya döneminde başbakanlığa hiç vurgu yapmaması ve Irak başbakan yardımcılığından da istifa etmemesi bu iddiaları güçlendiriyor. Talabani cephesinin oy kaybı sonrası başbakanlık için ısrar etmeyeceği ve Barzani ile ittifakı sürdürme konusuna konsantre olacağı konuşuluyor.

MÜREKKEP YIKANINCA ÇIKIYOR
Seçimden sonra usulsüzlük iddiaları bölge basınının gündemindeydi. Seçimde kulanılan mürekkeplerin yıkanınca çıktığı bu nedenle bazı seçmenlerin birden fazla oy kullandığı iddia edildi. Değişim Partisi seçim merkezlerinin basıldığını görevlilerin tartaklandığını açıkladı.

BİZE ULAŞIN