Koreograf Merce Cunningham hayatını kaybetti

Amerikalı koreograf ve dansçı Merce Cunningham'ın hayatını kaybettiği bildirildi.

Cunningham'ın dans okulu ve adına kurulan vakıftan yapılan açıklamada, sanatçının evinde huzur içinde yaşamını yitirdiği bildirildi.

90 yaşında hayata gözlerini yuman Cunningham, görsel ve sahne sanatlarına getirdiği yeni yaklaşımla 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri kabul ediliyordu.

1953 yılında New York'ta "Merce Cunningham Dance Company" adlı dans okulunu kuran Cunningham, 60 yıllık dans kariyerinin ardından geride, modern dansta kullanılan temel tekniklerden birisi olan "Cunningham"ı bıraktı. Bu teknikte vücudun boşluktaki yapısı, ritm ve eklemler üzerine yoğunlaşmıştır.

Kolay ve doğal hareketi yakalamak için vücudun "kendi enerji çizgisi" fikrinden yola çıkan Cunningham, dansın zihinsel değil içgüdüsel olduğuna inanıyordu. Cunnigham için her şeyin birbirine bağlı kalması basmakalıp dansların özelliğidir ve bunu aşabilmek için zamanı ve uzayı dansa katmıştır.

Cunningham, 1985 yılında verdiği bir mülakatta dansa olan tutkusunu, "Bedenimi bildim bileli dans ediyorum. Doğup büyüdüğüm yerde herkes her fırsatta dans ederdi. Dansın her türüne tutkunum; yerel, klasik ve modern dansların tümü evrenimi oluşturur. Dışa vurumculuğumu modern dansla gerçekleştiriyorum, o kadar..." diyerek özetlemişti.

BİZE ULAŞIN