Obama ABD vatandaşı değil mi?

ABD Başkanı Barack Obama'nın ABD toprakları dışında doğduğu için başkanlığının geçersiz olduğu iddialarının tekrar gündeme gelmesiyle ilgili olarak Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, iddiaların "abuk sabuk ve düzmece" olduğu belirtildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, günlük olağan basın toplantısında, başkanın vatandaşlığı konusundaki komplo teorilerini bir kez daha yalanladı.

Gibbs, Obama'nın doğum yeriyle ilgili belgenin internet ortamında yer aldığını ve Obama'nın vatandaşlığının "defalarca" kanıtlandığını söyledi, ancak bu iddiaların sona ermeyeceğini de ekledi.

Gibbs, "Bu abuk sabuk düzmeceye Beyaz Saray'ın basın toplantısı odasında değinmekten nefret ediyorum. Elimde DNA kanıtı bile olsa bazıları buna inanmayacak" diyerek tepkisini gösterdi.
Gibbs, "Bu ülkede çok daha önemli birçok konu var" dedi.

"OBAMA HAWAİİ'DE DOĞDU"
ABD Başkanı Barack Obama'nın ülke dışında doğduğu için başkan olamayacağı iddialarının tekrar artması üzerine, Hawaii yetkilileri, Obama'nın kesinlikle Hawaii'de doğduğunu açıkladı.

Hawaii Eyaleti Sağlık Müdürü Dr. Chiyome Fukino, "Hawaii Eyalet Sağlık Müdürlüğünün arşivlerinde tuttuğu, Barack Hüseyin Obama'nın Hawaii'de doğduğunu ve doğuştan Amerikan vatandaşı olduğunu gösteren hayati kayıtları gördüm" dedi.

Fukino, yaptığı kısa açıklamada, "Bu açıklamaya ya da 8 ay önce Ekim 2008'de yaptığım açıklamaya ekleyecek başka bir şeyim yok" ifadesini kullandı.

Fukino'nun bu açıklamayı son zamanlarda internet ortamlarında ve televizyon haberlerinde, Obama'nın ABD toprakları dışında doğduğu için başkanlığının geçersiz olduğu iddialarının tekrar gündeme gelmesi nedeniyle yaptığı belirtildi.

ABD anayasası, bir kişinin devlet başkanı seçilebilmesi için, "doğuştan ABD vatandaşı" olması, yani ABD topraklarında doğması gerektiğini belirtiyor.Ancak ABD eyalet yasaları, herhangi bir kişinin doğum belgesinin, bunda somut çıkarları olmayan başka kişilere gösterilmesini engelliyor.Buna rağmen Obama, başkanlık görevine başlamadan önce, doğum belgesi ve doğumuyla ilgili zamanın Hawaii gazetelerinde çıkmış 2 haber yayımlanmıştı. Ancak bunlar bile Obama'nın muhaliflerinin, onun babasının vatanı olan Kenya'da doğduğu iddialarına son vermemişti.

BİZE ULAŞIN