Valiliği bıraktı sıra başkanlıkta mı?

ABD başkan yardımcılığını kaybettikten sonra Alaska Valiliği'ni de bırakan Palin, ülkenin ilk kadın başkanı olma yolunda ilk adımı attı

Kasım ayında ABD'de yapılan seçimlerde başkan yardımcısı adaylarından Sarah Palin, pazar günü Alaska Valiliği görevinden istifa etti. Cumhuriyetçi Parti'den aday olan ve tecrübesizliği nedeniyle "çaylak" lakabını alan Palin, "daha iyi bir görev uğruna valiliği bırakıyorum" dedi. Palin (45), "2,5 yıl süren valilik görevimde başarılı olduğumu düşünüyorum. Ancak bundan böyle sizin için daha fazla mücadele edeceğim" dedi.

'DEMOKRAT OLSUN'
Evli ve beş çocuk annesi Palin, muhafazakar tavrıyla oy toplamaya çalışmıştı. Ancak gafları ve tecrübesinin olmaması Cumhuriyetçilerin başkan adayı John McCain'in yarışı kaybetmesinin en büyük nedenlerinden biriydi. Palin'in istifanın ardından Cumhuriyetçi Parti'nin 2012'de başkan adayı olmak için çalışabileceği belirtildi. Bu arada seçimlerde kadın başkan adayı olan, bugünün Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise Palin'in istifası üzerine yorum yapmayacağını söyledi. Ardından da ekledi: "Bir gün gerçekten kadın bir başkan görmek isterim. Ama Demokrat Parti'den olsun."
BİZE ULAŞIN