Gates Arap ve Kürt liderleri uyardı

Irak ziyareti kapsamında Başbakan Nuri El Maliki ve kuzeydeki bölgesel yönetimin lideri Mesut Barzani ile görüşen ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in, taraflara, "Kürt-Arap gerginliğinin, ABD güçleri çekilmeden çözümlenmesi" uyarısında bulunduğu açıklandı.

Gates, kuzeydeki temaslarının ardından bir Amerikan askeri uçağıyla bölgeden ayrıldı. Pentagon sözcüsü Geoff Morrell, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, "ABD güçlerinin ayrılmasına kadar geçecek olan sürenin, bu sorunların bazılarının çözümlenmesi için bir avantaj olarak kullanılması gerektiği konusunda kendilerini uyardık" dedi.

ABD güçlerinin çekilmesine üç yıldan az bir zaman kaldığını anımsatan sözcü, bunun uzun bir zaman olmadığının hem Kürt, hem de Arap liderlere anlatıldığını, sorunların çözümü için ABD'nin arabuluculuğunu da teklif ettiklerini ifade etti. Sözcü, Irak'ta elde edilen kazanımların, siyasal ayrılıklar nedeniyle kaybedilmemesi gerektiğinin hem Barzani'ye, hem de Maliki'ye anlatıldığını ifade etti.

Barzani'ye, önemli görüş ayrılıklarının çözümlenmesi yolunda BM çerçevesinde gündeme getirilen önerileri ABD'nin de desteklediğinin anlatıldığını ifade eden sözcü, Kürt liderin buna yanıtı hakkında bilgi vermedi. Ancak sözcü, Gates-Barzani görüşmesinden, Kürt tarafının, "ABD'nin bu ülkedeki varlığının sona ermesine kadar geçecek süreyi olumlu yönde değerlendirmeyi çok istediği" izlenimiyle ayrıldıklarını, aynı izlenimin, Gates-Maliki görüşmesinde de olduğunu ifade etti.

Ülkedeki Amerikan askeri komutanlığı da Kürt-Arap gerginliğinin, ülke güvenliğine yönelik en büyük tehdit olduğu yorumu yapmıştı.

BİZE ULAŞIN