Nijerya'da Taliban katliamı

Nijerya'nın kuzeyinde, pazartesi ve pazar günü güvenlik güçleriyle Afganistan'daki Taliban hareketi yanlısı radikal dinci militanlar arasında çıkan çatışmalarda ,ölü sayısının 150'ye ulaştığı bildirildi.

Görgü tanıkları ve gazeteciler, Borno eyaletinin başkenti Maiduguri'de yüzden fazla ceset bulunduğunu belirtirken, Devlet Başkanı Umaru Yar'adua, bütün güvenlik güçlerini alarma geçirdi.

Yetkililerin dün açıkladığı resmi veriler, Bauchi ve Yobe eyaletlerinde 55 kişinin öldüğünü gösteriyor.AFP'ye bugün bilgi veren yerli gazeteciler ise Borno eyaletinin başkenti Maiduguri'nin bir polis karakolunda yüzlerce ceset gördüklerini söyledi.

Yerel bir radyo için çalışan İbrahim Bala, "Gördüğümüz kadarıyla karakolun avlusunda yüzden fazla ceset yığılmıştı" dedi. Bala'nın sözleri, adını açıklamak istemeyen başka bir gazeteci tarafından doğrulandı.

Nijeryalı yetkililer, olayların büyük oranda yatışmasına rağmen, çatışmaların yer yer devam ettiğini belirtiyor.

Nijerya'nın kuzeyindeki şiddet olayları, Afganistan'daki Taliban hareketinden esinlenen ve aşırı dinci grubun pazar sabahı Bauchi eyaletindeki bir polis karakoluna saldırmasıyla patlak vermişti. Olaylar, daha sonra Borno, Kano ve Yobe eyaletleri olmak üzere bütün bölgeye yayılmıştı.

Başlangıçta 200 kadar üyesi olan grup, üniversiteden kopmuş öğrencilerden oluşuyor. Halen ne kadar üyesi bulunduğu bilinmeyen ve merkezi Maiduguri olan hareketin, Afganistan'daki Taliban'ı örnek aldığı ve Nijerya'nın kuzeyinde "katı bir İslam" devleti kurmak istediği belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN