Terörü yenen Sri Lanka G-15’e başkanlık yapıyor

Asya'nın en uzun süreli iç çatışmasını bitiren Sri Lanka, 18 üyeli Onbeşler grubu'nun (G-15) dönem başkanlığını üstlendi. Sri Lanka görevi İran'dan devraldı.

Sri Lanka Dışişleri Bakanı Rohitha Bogollogama yaptığı açıklamada, "Ülkemiz İran'ın daveti üzerine, dünya iktisadi ve mali çevrelerinin çok kritik dönemlerden geçtiği bir zamanda bu değerli görevi üstlenmiştir. Sri Lanka, formu daha da güçlendirerek Güney bölgelerde yer alan üyeleri arasındaki işbirliğinin daha da ileri gitmesini sağlayarak G-15'i G8'in çözüm ortağı yapacaktır" dedi.

Bağlantısızlar Hareketi içerisinde bulunan 9 ülkenin Belgrad'da 1989 yılında imzaladıkları anlaşmayla kurulan G-15 Grubu 18 üyeye ulaşmasına rağmen ismini değiştirmedi. Gelişmekte olan ülkelerde yatırım, ticaret ve teknoloji alanında işbirliğini arttırma amaçlı kurulan G-15, üyelerinin dünya ekonomisinde her geçen gün daha aktif rol alması ile gittikçe önem kazanıyor.

Terörle mücadelesinden henüz iki ay geçmasine rağmen Asya'nın stratejik ülkesi Sri Lanka büyük ticari anlaşmalara imza atmaya başladı. Japonya eski Başbakanı Yasuo Fukuda'yı ağırlayan ada, Çin Kalkınma Bankası ile de anlaşma yaptı. Çin Merkez Bankası dolar rezervlerinin bir kısmını Sri Lanka Merkez Bankası'na yatıracak.

Son iki yıldır TUSKON'un ticaret zirvelerine bakan düzeyinde katılan Sri Lanka Türk yatırımcıları ülkesine davet ediyor. Tuskon ayrıca geçen yıl Sri Lanka Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı'nı ağırlamıştı.

G-15'e üye ülkeler Hindistan, İran, Endonezya, Malezya, Arjantin, Brezilya, Jamaika, Meksika, Libya, Mısır, Kenya, Nijerya, Senegal, Zimbabve, Peru, Şili, Venezuela ve Sri Lanka.

BİZE ULAŞIN