Zirvede kavga

Dünürüne torpil atama yaptığı için ülkesinin dini lideri Hamaney'den fırça yiyen İran lideri Ahmedinecad'ın yardımcılarının yetkilerinin sınırlandırılması için tasarı hazırlandı. Bazı bakanlar kabineyi boykot etti

İran'da 17 Haziran'da yapılan seçimlerin ardından halk günlerce protestolar için sokaklara döküldü, muhalif liderler yönetimi bu güne kadar görülmemiş derecede sert açıklamalarıyla resmen topa tuttu. Seçim sonrası tüm dünyayı heyecanlandıran bu gelişmeler ülke yönetiminin en üst mevkilerinde yaprak bile kıpırdatmadı. Ancak İran lideri Mahmud Ahmedinecad'ın dünürü İsfendiyar Rahim Meşayi'yi birinci yardımcısı olarak ataması zirvede tam bir deprem etkisi yarattı.

SERT CEVAP VERDİ
İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Ahmedinecad'a bir mektup yazarak acilen dünürünü görevden almasını istedi. Gelen sert eleştiriler üzerine dünür istifa etti. Ancak Ahmedinecad, Hamaney cephesinden kendisine gelen bu sert darbeye Ayetullah'a yakın iki bakanı görevden alarak cevap verdi. Ancak Ahmedinecad'ın muhaliflere karşı en büyük destekçisi olan Hamaney'e karşı ters tavır almasına en yakın çevresi bile sert tepki verdi. İstihbarat Bakanı'nın görevden alınması üzerine Kültür Bakanı Muhammed Harandi istifasını sundu. İranlı muhalif bloklar bakanların kabine toplantısına girmediğini ve rezaletten korkan Ahmedinecad'ın "Ya gelirsiniz ya yeni kabinede yer alamazsınız" diyerek bakanları tehdit ettiğini yazdı.

HAPİSHANE KAPATILDI

Milletvekilleri Hamaney'le güç yarışına giren Ahmedinecad'a tepki olarak dün cumhurbaşkanı yardımcılarının yetkilerini kısıtlayan yeni bir yasayı meclisten geçirdi. Dün akşam saatlerinde Hamaney'in emriyle protestocu Ahmedinecad muhaliflerinin tutulduğu Kehrizek Hapishanesi kapatıldı. Muhalifler Ahmedinecad'ın dünürünü seçerek ve ardından Hamaney'e tepkisel davranarak kendi suyunu kaynattığı açıklamaları yapıyor.

BİZE ULAŞIN