Duşanbe’de üçlü zirve

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de Devlet Başkanı İmamali Rahman, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Pakistan Devlet Başkanı Asif Ali Zerdari arasında üçlü zirve yapılıyor.

Dün Duşanbe'ye gelen söz konusu iki lider Tacikistan Devlet Başkanı Rahman ile ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerde iki ülke ve bölgesel meseleler ele alındı.

Tacik lider Rahman'ın şehrin dışındaki Pugus ikametgahında ypılan zirvede, liderler bölgedeki güvenlik konusunu ele aldı.

Ayrıca, Rahman, Karzai ve Zerdari üçlüsü Kırgızistan'dan başlayarak, Tacikistan, Afganistan ve Pakistan'a kadar ulaşacak elektrik hattı projesi, Afganistan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini de masaya yatırdılar.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Tacik lider Rahman bölgesel işbirliğinin önemine değindi. Rahman zirvenin üç ülke arasındaki ikli ve üçlü münasebetlerin daha da geliştirilmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

Tacikistan'a bugün öğleden sonra Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in de gelmesi bekleniyor.Medvedev'in katılımıyla dörtlü zirvede gerçekleştirilecek.
BİZE ULAŞIN