Gazze savaşı hakkında “nihai” soruşturma

İsrail ordusu, geçtiğimiz yıl sonunda Filistin'in Gazze bölgesine gerçekleştirdiği Dökme Kurşun operasyonuyla ilgili bir dizi soruşturma başlattı.

Perşembe 30.07.2009 11:48
Güncelleme: Perşembe 30.07.2009 11:56
ABONE OL
İsrail'de yayınlanan Jerusalem Post gazetesi, İsrail ordusunun farklı kaynaklardan gelen yaklaşık 100 kadar şikayet üzerine 14 farklı soruşturma açtığını yazdı. Şikayetçi olanlar arasında ise İsrail askerlerinin de bulunduğu belirtildi. Ancak İsrail ordusu, gazetede yer alan iddia hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Uluslararası Af örgütü, bu ay başında yayınladığı bir raporda İsrail'i savaş suçu işlemekle itham etmişti.Örgüt tarafından hazırlanan raporda İsrail'in, 22 gün süren operasyon sırasında beyaz fosfor kullanmasının, uluslar arası yasaların açıkça ihlal edilmesi olduğu vurgulanmıştı.

Bu ay içerisinde İsrail merkezli başka bir insan hakları grubu da Gazze Savaşı hakkında rapor hazırlamıştı. Breaking the Silence adlı grubun raporunda ise İsrail askerlerine "önce vurmaları, sonuçlarını sonra düşünmeleri" dikte edildiği ve Filistinli sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaları söylendiği aktarılmıştı.

İsrail ordusu, operasyonun ardından Nisan ayında savaşın soruşturulduğunu ve "operasyonun uluslararası yasalara uygun bir şekilde gerçekleştirildiği" savunulmuştu.

İsrail'in Gazze operasyonunda büyük çoğunluğu sivil bin 400'ten fazla kişi ölmüş, 6 bine yakın kişi de yaralanmıştı.