İran'da reformcular yeniden sokaklarda

İran'da Haziran ayındaki seçimlerin ardından sonuçlara itiraz ederek gösteriler düzenleyen reform yanlıları, bugün yeniden sokaklara indi.

Gösterilerin ülkede 1979'dan beri yaşanan en sert sokak olaylarına dönüşmesiyle yaşanan şiddet olaylarında hayatını kaybedenleri anmak için mezarlıklara giden reform yanlılarına polis müdahale etti.

Seçimlerde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a karşı kaybeden reformcu aday Mir Hüseyin Musavi'nin de ölenleri anmak için mezarlığa geldiği bildirildi. Diğer adaylardan Mehdi Kerrubi de mezarlığa geleceğini açıklamıştı.

İran Devrim Muhafızları da gösterilere karşı bir uyarıda bulundu. Devrim Muhafızları'ndan Tuğgeneral Abdullah Araği, "Şaka yapmıyoruz. Dini yapıya karşı savaşmak isteyenlere karşı koyacağız" dedi.

Görgü tanıkları, yüzlerce kişinin, olaylar sırasında öldürülerek gösterilerin sembol ismi haline gelen Nida Ağa Sultan ile diğer hayatını kaybedenlerin mezarlarının olduğu Beheşt-i Zehra mezarlığında toplandığını belirtti. Ancak polisin, bazı kişileri tutukladığı kaydedildi.

İran'da muhalefet, Nida'nın ölümünün 40. günü münasebetiyle mezarı başında sessiz bir protesto gösterisi düzenleneceğini açıklamıştı. Ancak İran yönetimi gösterilere izin vermemiş; buna gerekçe olarak da gerekli yasal koşulların sağlanmamış olmasını göstermişti.

Nida, 20 Haziran günü muhalif bir gösteri sırasında göğsünden kurşunla vurularak hayatını kaybetmişti. Aynı gün çıkan olaylarda 10 kişi daha ölmüştü.

BİZE ULAŞIN