Latin Amerika cadı kazanı

Venezüella-Kolombiya gerginliği tırmanıyor. Chavez'i FARC gerillalarına silah sağlamakla suçlayan Kolombiya'ya tepki olarak Venezüella büyükelçisini çekti

Latin Amerika'nın iki müttefik ülkesi Venezüella ile Kolombiya arasında başlayan siyasi gerginlik tırmanmaya devam ediyor. Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, dün devlet televizyonunda yaptığı açıklamada Kolombiya'nın başkenti Bogota'daki büyükelçisini geri çekeceğini ve iki ülke arasındaki ilişkileri donduracağını açıkladı.

İDDİALARI YALANLADI
Chavez, ayrıca sınır komşusu Kolombiya ile ikili ticaret anlaşmalarını da askıya alacaklarını kaydetti. Chavez, bir süre önce Kolombiya'yı "Latin Amerika'nın İsrail'i" olarak nitelemiş ve iki ülke arasındaki ilişkileri gözden geçirebileceklerini belirtmişti. İki ülke arasındaki gerginlik, Kolombiya'nın ABD ile imzaladığı bir anlaşma ile topraklarındaki 3 üssü ABD askerlerine açması ile başladı.

SİLAHLAR NEREDEN?

Gerginliği artıran bir diğer unsur ise Kolombiya'da 1960'lardan bu yana hükümete karşı mücadele veren sol görüşlü FARC gerillalarının kamplarında Venezüella'nın geçmişte İsveç'ten satın aldığı roket atarlara rastlandığı iddiası oldu. Chavez dünkü konuşmasında bu iddiaları kesin bir dille yalanladı. "İsveç yapımı tanksavar roketatarların Venezüella'dan gönderildiğine ilişkin hiçbir delil bulunmuyor diyen Chavez, Kolombiya hükümetini sorumsuz davranmakla suçladı.
BİZE ULAŞIN