Ordu camiye saldırdı: 200 ölü

Nijerya'da ordunun, Taliban hareketi yanlısı radikal dinci militanların gittiği bir camiyi bombalaması sonucu ölenlerin sayısının 200 olduğu açıklandı.

Perşembe 30.07.2009 14:41
Güncelleme: Perşembe 30.07.2009 14:58
ABONE OL
Adının açıklanmasını istemeyen bir polis yetkilisi, Nijerya ordusunun saldırısında ölenler arasında Taliban'ın iki numaralı lideri Ebubekir Şekau'nun da bulunduğunu ve Şekau'nun 200 yandaşıyla birlikte öldüğünü belirtti.

Daha önce açıklama yapan ordu komutanı Tümgeneral Salih Mayna, dün gece düzenlenen saldırıda Taliban yanlısı hareket liderinin 300 yandaşıyla kaçtığını söylemişti.

Olaya tanıklık eden Associated Press muhabiri de saldırıdan sonra camide 100 kadar ceset gördüğünü kaydetmişti.

Nijerya'nın kuzeyinde, güvenlik güçleriyle Afganistan'daki Taliban hareketi yanlısı radikal dinci militanlar arasında çıkan çatışmalarda 150 kişi ölmüştü.

MAİDUGURİ'DE ÇATIŞMALAR KESİLDİ
Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Maiduguri'de güvenlik güçleriyle aşırı dinci militanlar arasında yüzlerce kişinin ölümüne neden olan çatışmaların kesildiği bildirildi.

Bölgedeki AFP muhabiri, silah ve top ateşinin sabah saatleri itibariyle kesildiğini, kent üzerinde bir helikopterin uçtuğunu belirtti.

Borno eyaleti yerel hükümeti sözcüsü, güvenlik güçlerinin durumu kontrol altına aldığını söyledi.

4 EYALETTEKİ ÇATIŞMALARDA 600 ÖLÜ
Polis ve görgü tanıklarının ifadelerine göre, ülkenin dört eyaletinde Pazar gününden bu yana meydana gelen çatışmalarda en az 600 kişi hayatını kaybetti.