"Türkiye büyük ülke, şantaja gelmez"

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın sınırın açılmaması durumunda milli takımların karşılaşmasına gitmeyeceğini açıklaması tartışmalara neden oldu.

Perşembe 30.07.2009 15:13
Güncelleme: Perşembe 30.07.2009 15:15
ABONE OL
Azerbaycan'ın önde gelen siyasi uzmanlarından Rasim Musabayev, "Türkiye büyük ülke. Şantaja gelmez. Siz Türkiye ile tehdit ve şantajla konuşamazsınız." uyarısında bulundu.

Azeri haber sitesi 1news.az'a konuşan Musabayev, "Sarkisyan'ın Ankara'ya yönelik son koşul talebine anlam veremediğini söyledi. Musabeyov, "Eğer Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye uçakla gelmeye parası yoksa bu durumda bir günlüğüne kendisinin arabayla geçmesi için sınır açılabilir. Geri dönüşünün ardından sınır tekrar kapatılır. Türkiye öyle bir ülke değildir ki, birisi kalksın ona şantaj ve tehdit diliyle konuşsun! Ben Ankara'nın Sarkisyan'ın şantajını kabul edeceğini sanmıyorum." dedi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın futbol maçı için Türkiye'ye gitmemesinin Ankara için büyük bir kayıp olmayacağını değerlendiren uzman, "Ermeni Cumhurbaşkanı gelmeyecek diye Türkiye matem tutmaz, ağlamaz, sızlamaz. Gelmiyorsa gelmesin." diye konuştu.

Musabeyov, Ermeni basınında Azerbaycan'a yönelik savaş tehditlerini de "boş laflar" diye nitelendirerek, "Ermenistan'ın bizimle savaşacak ne güçlü ordusu ne de ekonomisi var." diye konuştu.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, önceki gün sınır açılmadığı sürece, Türkiye'nin 2010 Dünya Kupası Eleme Grubu'nda Ermenistan ile yapacağı maçı izlemeye gitmeyeceğini açıklamıştı. Sarkisyan, Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'yi, eğer sınırlar açılırsa veya Ermenistan'a karşı ablukaya son verilmesinin eşiğine gelirsek ziyaret edeceğim.

Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın ziyareti nedeniyle koşulları yaratmak için Türk meslektaşlarımızdan yakında yapıcı adımlar görmeyi umut ediyoruz." şeklinde konuşmuştu.