Yılda 13 milyon kürtaj yapılıyor

Çin'de yapılan bir araştırma, yılda 13 milyon kürtaj yapıldığını ortaya çıkardı.

Perşembe 30.07.2009 11:32
Güncelleme: Perşembe 30.07.2009 11:36
ABONE OL
China Daily gazetesinin haberine göre, kürtajların temel nedeni olarak, doğum kontrolü hususunda halkın bilgisizliği gösterildi.

Pekin Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Li Ying, gençlerin doğum kontrolü hususunda bilinçlendirilmesi gerektiğini ve cinsel eğitimin üniversitelerle birlikte aile içinde de verilip, bunun bir sosyal refleks haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Şanghay'da 411 hastanede yapılan araştırmada, katılımcıların yüzde 30'unun hamilelikten korunmayı, yüzde 17'sinin de zührevi hastalıklardan kaçınmanın önemini bildiği belirtildi. Yüzde 70'lik bir dilimin ise AİDS'in temel olarak cinsel yolla bulaştığını bilmediği ortaya çıktı.

Çin Ulusal Nüfus ve Aile Planlaması Komisyonu Başkanı Vu Şangçun China Daily gazetesine yaptığı açıklamada, araştırmanın, kürtaj yaptıran kadınların yarısının doğum kontrolünün ne olduğunu bilmediklerini ve şimdiye kadar böyle bir yola başvurmadıklarını ortaya koyduğunu belirtti.

Devlet istatistiklerine göre, resmi kliniklerde yapılan kürtajların yüzde 62'sinin 20-29 yaş aralığında olduğunun altını çizen Vu, gerçek sayının çok daha fazla olduğunu, çünkü bu verilerin devletin resmi kliniklerinden elde edildiğini söyledi.

Araştırmada görev alan jinekolog Yü Dongyan, sosyal alanda birçok şeyin değiştiğini ve cinselliğin gençler arasında "tabu" olmaktan çıktığını ifade etti.

Yü, gençlerin her şeyi internetten öğrenebilirim düşüncesiyle hareket ettiğini, ancak profesyonel yardım almadan izledikleri bu tutumları nedeniyle en büyük kürtaj oranlarının 20-29 yaş aralığında olduğunu söyledi.Ayrıca telefonla danışmanlık yaptıklarını anlatan Yü, son zamanlarda 18 yaş altında hamile kalıp yardım isteyenlerin sayısında büyük artış olduğunu açıkladı.

İnsanların, ancak hamile kaldıktan sonra nasıl kürtaj yaptırabilirim diye kendilerine başvurduklarını belirten Yü, doğum kontrolü ile ilgili başvurunun çok az olduğunu kaydetti.

Şanghay Nüfus ve Aile Planlaması Komisyonu Eğitim Şube Müdürü Sun Şiaohong da internetten edinilen çoğu bilginin yanlış olduğunu, okullarda cinsellik ile ilgili eğitim vermek istediklerinde, ailelerin ve öğretmenlerin "çocukları cinselliğe yönlendirir" gerekçesiyle geri çevrildiklerini söyledi.

Çin'de ortalama kürtaj ücreti 600 yüen (131 TL) ve 1990'dan beri kadınlara evli olup olmadıklarına bakılmaksızın kürtaj yapılması yasal.

Çin'de resmi kayıtlara göre yılda 20 milyon çocuk doğuyor.