Burka altında seçim

20 Ağustos'ta yapılacak başkanlık ve eyalet meclisi seçimleri için geri sayıma başlanan Afganistan'da kadın adayların çilesi bitmiyor. Posterleri sökülüyor, ölüm tehditleri yapılıyor, burka ile dolaşmayanlar dövülüyor

Cuma 31.07.2009
Güncelleme: Cuma 31.07.2009
ABONE OL
Afganistan'da 20 Ağustos'ta yeni başkanı ve 34 eyalet meclisinin yeni üyelerini belirlemek için yapılacak seçimler için adaylar kampanyalarını sürdürüyor. Ancak sırf cinsiyetlerinden dolayı neredeyse hiçe sayılan kadın adaylar için bu kampanyalar adeta işkence. Burka giymek zorunda bırakılan kadınlar kampanyalarını yalnızca kadın seçmenlere hem de kapalı kapılar ardında yürütmek zorunda kalıyor. Seçim yarışının vazgeçilmezi 'aday posterleri' asmada da özgürlük yalnızca erkeklere var. Kadın adayların geceden astığı posterler cehaletin kol gezdiği her bölgede din adamları tarafından bu 'İslama uygun değil' denilerek şikayet sonrası duvarlardan çıkartılıyor.

KOCAYA ÖLÜM TEHDİDİ

Poster konusunda ısrarcı olan, seçim kampanyalarını burkasız yürütmeye kalkan cesaretli kadın adaylar ise ya Taliban tarafından dövülüyor ya da eşlerine "Onu evine kapat, yoksa seni öldürürüz" tehdidiyle baskı yapılıyor. Başkan Hamid Karzai'nin koltuğu için seçime giren 41 adaydan 2'si kadın. 34 eyalet meclisinin sandalyeleri için yarışan 3196 adaydan da yalnızca 328'i kadın aday.

SEÇİLSEN DE BİR DERT!

Kadınların çilesi yalnızca seçim döneminde değil seçildikten sonra da devam ediyor. Afgan Parlamentosu'nun en genç kadın üyesi Malalai Joya'ya bugüne kadar 5 suikast girişiminde bulunuldu. Silah tüccarlarının vekil olduğuna dair yaptığı konuşmasının ardından tehditler yüzünden her gece başka evde konaklıyor.

İNTERNET Mİ O DA NE?
ABD'den İran'a kadar birçok ülkede seçim kampanyalarına damgasını vuran Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri Afganistan'da kullanılamıyor. Çünkü interneti kullanmak için önce elektrik gerekli. Afganistan'da 26 milyon nüfusun yalnızca yüzde 10'unun evlerinde elektrik var. Buna rağmen başkan adayları Facebook'da kendilerine grup kurmuş.

"EŞİMDEN İZİN ALAMIYORUM"
Kapisa eyaleti meclisinin kadın vekillerinden Sima Matin ikinci kez seçimlere giriyor. Seçim kampanyalarındaki şikayeti erkek seçmenlerle konuşamaması. Matin "Eşim erkeklerle konuşmama izin vermiyor. Ancak kendimi anlatabilmeliyim" diyor.