Haber turu..

Cuma 31.07.2009
Son Güncelleme: Cuma 31.07.2009
ABONE OL
Blair, Irak için ifade verecek
Irak Savaşı'na yönelik soruşturmada İngiltere eski Başbakanı Tony Blair'in de ifadesine başvurulacağı açıklandı. Blair'in yanı sıra Başbakan Gordon Brown da elindeki delilleri sunmak için soruşturma komisyonuna ifade verecek. Komisyon Başkanı Sir John Chilcot, bağımsız bir şekilde her türlü belgelere başvuracakları soruşturmanın savaşın başlamasından önceki dönemi kapsayacağını belirtti. Chilcot, soruşturma kapsamında ölen askerlerin ailelerinin görüşlerine de başvuracak.

ETA bu sefer kışla vurdu: 2 ölü
İspanya'nın Mayorka adasındaki Palmanova Kışlası'nın yakınlarında patlama meydana geldi. Saldırıda iki sivil muhafız ölürken, yaralılar da olduğu belirtildi. Aynı alanda ikinci bir bomba da polis tarafından imha edildi. İspanyol güvenlik güçleri 50'nci kuruluş yıldönümünü kutlayan ayrılıkçı Bask örgütü ETA'nın saldırılardan sorumlu olduğunu düşünüyor. Ülkenin kuzeyindeki Burgos kentinde önceki gün polis lojmanlarında meydana gelen bombalı saldırıda 46 kişi yaralanmıştı.

Başkan'a destek yüzde 53'e düştü
ABD'de yapılan bir ankete göre Başkan Barack Obama'ya yönelik halk desteği yüzde 53'e geriledi. NBC televizyonu ile Wall Street Journal gazetesi ortaklaşa, anketi kamuoyu araştırmacıları Demokrat Peter D. Hart ile Cumhuriyetçi Bill McInturff'e yaptırdı. Araştırmada sağlık reformunun da şüpheyle karşılandığı ortaya çıktı. Geçen Şubat'ta Obama'ya destek yüzde 61 çıkmıştı. Sonucu değerlendiren Hart, "Bu, tatile ihtiyacı olan bir Başkan" yorumunu yaptı.

'Türkiye Hamas-El Fetih arabulucusu'
Katar merkezli El Cezire televizyonu, Türkiye'nin Hamas ve El Fetih arasında arabuluculuk yapmak için Filistinli gruplar ve Mısır nezdinde girişimlerde bulunduğunu ileri sürdü. Aylardır Kahire'de süren Hamas- El Fetih görüşmelerinden sonuç alınamazken, Türkiye'nin Mısır İstihbarat Şefi Ömer Süleyman'a ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'a bu yöndeki talebini ilettiği iddia ediliyor. Hamas ve El Fetih arasındaki nihai görüşmelerin 25 Ağustos'ta gerçekleştirilmesi bekleniyor.