NATO'da Rasmussen dönemi

NATO'nun yeni Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, yarın resmen görevine başlıyor.

Cuma 31.07.2009 14:52
Güncelleme: Cuma 31.07.2009 14:57
ABONE OL
Türkiye'nin görevlendirilemesine karşı çıktığı, ancak çetin pazarlıkları sonucunda "yeşil ışık" yaktığı, Danimarka eski Başbakanı Rasmussen'in, görev süresince Müslüman ülke ve toplumları ile ilişkileri mercek altında olacağı belirtiliyor.

2004 yılında NATO Genel Sekreterliğini üstelenen Jaap de Hoop Scheffer, beş yıllık görev süresi 31 Temmuz itibariyle sona erdi. Onun yerine getirilen Danimarka eski Başbakanı Rasmussen, yeni görevine yarın resmen başlayacak. Rasmussen, Salı günü ilk NATO Konsey toplantısına da katılacak.

Ancak Rasmussen, görevine fiilen 3 Temmuz Pazartesi günü başlayacak. Pazartesi sabahı Rassmusen, NATO Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyerek önümüzdeki dönemde ağırlık vereceği konuların ve NATO'nun gündemindeki önemli maddeler üzerinde duracağı belirtiliyor.

Bu çerçevede Rasmussen'in, Afganistan, NATO genişlemesi, NATO'nun yeni stratejisi gibi konulara ağırlık vermesi bekleniyor.

Danimarka Başbakanı iken ülkesinde yaşanan "Hz Muhammed karikatürleri" krizi nedeniyle Müslülman ülke ve toplumlarında olumsuz imajı, Roj TV ve Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin tutumu gibi faktörlerden dolayı Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği adaylığına Ankara hiç de sıcak bakmıyordu.

Nitekim, Nisan ayında yapılan NATO Zirvesi'nde Türkiye, itirazlarını dile getirdi ancak Fransa ve Almanya başta olmak üzere bazı NATO ülkelerince tepki gösterilemesi nedeniyle ciddi bir gerginlik yaşandı.

Bunun üzerine zirveye katılan ABD Başkanı Barack Obama'nın da devreye girmesi sayesinde ve çetin pazarlıklar sonunda Türkiye, itirazlarını kaldırdı.