Organik gıdaların sağlığa artısı yok

İngiltere'deki geniş çaplı araştırmanın 162 sayfalık raporunda "Organik gıdanın günlük diyete katkısı yok. Önemli olan dengeli ve bilinçli beslenmek" denildi

Cuma 31.07.2009
Son Güncelleme: Cuma 31.07.2009
ABONE OL
İngiliz Gıda Standartları Ajansı, yaptığı araştırmanın sonucunda, organik gıdaların ne daha besleyici ne de sağlıklı olduğunu; bu gıdalar hakkındaki kanının tamamen yanlış olduğunu savundu. Organik gıdalar üzerine yapılmış en kapsamlı çalışma olan araştırmanın 162 sayfalık raporunda, "Organik gıda yiyenler günlük diyetlerine hiçbir artı katmıyor" denildi. Tüketicilerin organik meyve, sebze, tavuk, sığır eti, süt ve diğer ürünlere daha sağlıklı ve daha besleyici olduğu düşüncesiyle daha fazla para ödediklerinin hatırlatıldığı raporda, "Ancak tüketiciler paralarını boşa harcıyor. Çünkü organik gıda tüketmek bir insanın sağlığı üzerinde öyle çok farklı bir yarara yol açmıyor. Önemli olan organik gıdalar tüketmek değil dengeli ve bilinçli beslenmek" ifadesi kullanıldı.

EN KAPSAMLI ARAŞTIRMA

Bir yıl süren ve 120 bin sterline mal olan araştırmayı İngiliz Gıda Standartları Ajansı adına Londra'daki Temiz ve Tropikal Sağlık Okulu yürüttü. Ekibin başındaki Dr. Alan Dangour, "Araştırmamızda organik gıdaların normal gıdalardan daha sağlıklı olduğunu gösteren hiçbir delile rastlamadık. Organik gıdalarla diğer gıdalar arasında çok minik besleyici farklar var ki bunlar sağlık üzerinde büyük bir etki yaratmıyor. Bu nedenle de organik gıdaların daha iyi olduğunu söylemek yanlış olur" dedi.

BAZI KESİMLER ŞÜPHELİ

Times gazetesindeki araştırmaya, 48 milyar dolar hacimli organik gıda endüstrisinin tepki göstermesi bekleniyor. Bilim dünyasındaki bazı çevreler de araştırmanın sonuçlarından şüpheli. Bazı bilim adamları özellikle normal ürünlerdeki tarım ilaçlarının insan sağlığına uzun dönemde ne kadar zarar verdiğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguluyor.

ORGANİK GIDA TAMAMEN SPEKÜLASYON
Çok doğru ve yerinde bir araştırma olmuş. Önemli olan organik gıdalar tüketmek değil, dengeli ve bilinçli beslenmektir. Organik gıda diye özel bir anlam veriliyor ama gerçekte öyle değil. Amaç gıdalara zehirli maddelerin, haşere öldürücülerin bulaşmasını engellemek olmalı. Bana göre organik gıda tamamen bir spekülasyon.

BESLENME AÇISINDAN BİR FARK YOK
Organik gıda çok abartıldı. 'Organik zeytinyağı' yazıyor ama zeytinyağı zaten organiktir. Beslenme açısından organik gıda ile inorganik (tabi olmayan) gıda farksız. İnorganik gübreleme ile büyüyen gıdalar insan sağlığı açısından zararlı olabilir. "İlla organik gıda almalıyım" dememeli. Organik gıdanın da faydası tam olarak ispatlanmış değil.