"Guantanamo tutsakları özel bir cezaevine konacak"

Washington Post gazetesi, Obama yönetiminin Guantanamo tutsaklarını özel bir cezaevine koymayı planladığını yazdı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 03.08.2009 12:44 ABONE OL
Gazete, adını vermediği yönetim yetkililerine dayanarak yayımladığı haberde, bu özel tesisin Savunma, Adalet ve İç Güvenlik bakanlıkları tarafından ortak idare edileceğini ve her bakanlığın farklı mahkumlardan sorumlu olacağını belirtti.

Haberde, tesisin içinde federal suçluların yargılanması için mahkeme salonlarıyla terör şüphelilerini yargılayacak askeri komisyonların; yüksek güvenlikli tecrit odaları ve serbest bırakıldıkları halde sığınacak ülke bulamayanlar için yaşama alanlarının bulunacağı kaydedildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisi, gazeteye, bu özel tesis fikrinin ABD'nin bu alandaki siyasetine bakan bir grup tarafından değerlendirildiğini ve henüz tavsiye edilme aşamasına gelmediğini bildirdi.

Özel tesis için düşünülen yerler arasında Fort Leavenworth, Kansas askeri cezaevi ve Michigan'da kapatılmak üzere olan yüksek güvenlikli cezaevinin bulunduğu belirtildi.

ABD Başkanı Barack Obama, kendisinden önceki Başkan George Bush tarafından 11 Eylül saldırılarının ardından açılan Guantanamo cezaevinin, Ocak ayına kadar kapatılacağı sözünü vermişti.

Guantanamo'da halen 229 tutsak bulunuyor.