Maliki 2006'dan beri ilk kez kuzeyde

Irak'ın Kürt bölgesindeki seçimlerin ardından Maliki, Arap ve Kürtler arasında yükselen tansiyonu düşürmek için Kürk bölgesini ziyaret etti. İki günlük ziyarette ana sorunların çözülmesi umuluyor

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, göreve geldiği 2006'dan beri ilk kez ülkenin kuzeyini ziyaret ediyor. Maliki Süleymaniye'deki havaalanında Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan Yardımcısı Berham Salih ve Kürt Bölgesi Başkanı Yardımcısı Kosret Resul tarafından karşılandı. Liderler buradan Süleymaniye'nin Dukan Kasabasına geçerek ikili görüşmelere başladı. Maliki burada bölgesel yönetimin lideri Mesut Barzani ve diğer yetkililerle görüştü. Bölgede iki gün kalacağı belirtilen Maliki'nin ziyaretinin amacı bölgesel liderlerle sorunları gidermek olarak bildirildi.

KERKÜK BAŞMADDE

Görüşmelerde petrol, peşmerge güçlerinin durumu bütçe ve diğer konular masaya yatırılarak askıda kalan ve gerginliklere neden olan sorunlara çözüm aranacak. Petrol zengini Kerkük'ün de gündemin ilk sıralarında yer alması bekleniyor. Kuzey Irak'ta 26 Temmuz günü gerçekleştirilen yerel seçimlerde Mesud Barzani seçimleri yeniden kazanmış, Barzani'nin KDP ve Talabani'nin IKYB partileriyse sandıktan en çok oy çıkaran ilk iki parti olmuştu.
BİZE ULAŞIN