Ahmedinecad resmen cumhurbaşkanı

İran'da cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını yaklaşık bir buçuk aydır protesto eden halka rağmen Hamaney dün Ahmedinecad'ın göreve gelmesini resmen onayladı

Salı 04.08.2009
Son Güncelleme: Salı 04.08.2009
ABONE OL
12 Haziran'daki tartışmalı seçimin galibi Mahmud Ahmedinecad hedefine ulaştı. İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, dün Ahmedinecad'ın ikinci kez cumhurbaşkanı olmasını resmen onayladı. Çarşamba günü mecliste yemin edecek olan Ahmedinecad'ın, ardından hükümeti parlamentoya iki hafta içinde sunması gerekiyor.

RAFSANCANİ GELMEDİ

Aralarında eski cumhurbaşkanları Haşimi Rafsancani ile Muhammed Hatemi ve muhalif liderler Mir Hüseyin Musevi ve Mehdi Kerrubi'nin bulunduğu isimler ise töreni boykot etti. Törende konuşan Ahmedinecad, "halkının hizmetkarı" ve kendisine oy veren veya vermeyen herkesin cumhurbaşkanı olacağını, ancak baskılara boyun eğmeyeceğini vurguladı. Öte yandan reformculara destek veren eski Cumhurbaşkanı Hatemi, duruşmaların Anayasa'ya aykırı olduğunu ve muhaliflere işkenceler yapılarak ifadelerinin alındığını söyledi. Zorla alınmış olan bu ifadelerin gerçeği yahsıtmadığını söyledi.