Clinton, onlar için Kuzey Kore'de

ABD'nin eski Başkanı Bill Clinton, hapisteki iki Amerikalı gazetecinin serbest bırakılmasını sağlamak için Kuzey Kore'ye geldi.

Salı 04.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 04.08.2009 15:27
ABONE OL
Clinton'un sürpriz ziyareti, Pyongyang'ın nükleer programı ile müzakerelere sırt çevirdiği süreçte gerçekleşiyor.

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA, Clinton'u karşılayanlar arasında nükleer başmüzakereci Kim Kyegwan'ın da bulunduğunu duyurdu. Güney Kore'nin Yonhap ajansı ise Clinton'un iki kadın gazetecinin serbest bırakılması için müzakerelerde bulunacağı haberini verdi.

Bill Clinton döneminin Başkan Yardımcısı Al Gore'un kurucusu olduğu Current TV çalışanları Euna Lee ve Laura Ling Mart ayında Çin Kuzey Kore sınırında tutuklanmışlardı. Kuzey Kore'de bir mahkeme geçtiğimiz ay iki gazeteciyi 12 yıl ağır hapis cezasına çarptırmıştı.

Pyongyang yönetiminin, gazetecileri nükleer program nedeniyle uygulanabilecek yaptırımlara karşı koz olarak kullanmak istediği öne sürülüyor.

Daha önce de eski bir Amerikan başkanı bir krizi sona erdirmek için Kuzey Kore'yi ziyaret etmişti. Pyonyang'a 15 yıl önce giden Jimmy Carter, Kuzey'in nükleer silah programıyla ilgili gerginliği gidermeye çalışmıştı.

Bill Clinton, başkanlık yaptığı dönemde de Kuzey Kore'yle iyi ilişkiler kurmaya çalışmış, dönemin Dışişleri Bakanı Madeleine Albright 2000 yılında bu ülkeyi ziyaret etmişti. Bu gelişmeler, George Bush'un başkan olmasıyla sona ermişti. Bush, Kuzey Kore'yi İran ve Irak'la birlikte 'şer ekseni' ilan etmişti.

BEYAZ SARAY: "ZİYARET, YALNIZCA ÖZEL BİR GÖREV"
Beyaz Saray, ABD eski Başkanı Bill Clinton'un Kuzey Kore ziyareti için "yalnızca özel bir görev" ifadesini kullandı.

Beyaz Saray'ın basın sözcüsü Robert Gibbs'ten yapılan açıklamada, ABD yönetiminin ziyaretle ilgili yorumuna yer verilmezken, bunun, "iki Amerikalının serbest bırakılmasını sağlamak için yalnızca özel bir görev" olduğu belirtildi.

Açıklamada, "ABD eski Başkanı Clinton'un görevinin başarısını riske etmek istemiyoruz" ifadesi de yer buldu.

Clinton, Kuzey Kore'de bir süre önce tutuklanan Amerikalı iki gazetecinin serbest bırakılması için görüşmelerde bulunmak üzere Pyangyang'a gitmişti.

Amerikalı gazeteciler Laura Ling ve Euna Lee, ülkeye yasa dışı yollardan girmek ve düşmanca davranışlarda bulunmak gibi suçlamalarla yargılanmış ve 12'şer yıl ''ağır çalışma'' cezasına çarptırılmışlardı.