Güney Koreli kadın dağcı tarihe geçti

Güney Koreli tırmanışçı Oh Eun Sun, dünyanın 8 bin metreden fazla yüksekliğe sahip 14 zirvesinin 13'üne tırmanma başarısı gösteren ilk kadın dağcı olarak tarihe geçti.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 04.08.2009 13:11 ABONE OL
Güney Kore Ulusal Haber Ajansı Yonhap'ın bildirdiğine göre Güney Koreli bayan dağcı Oh Eun Sun, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başardı.

Haberde, 43 yaşındaki Sun'un Pazartesi günü, Pakistan'daki 8 bin 68 metre yükseklikteki Gasherbrum'un zirvesine ulaştığı ifade edildi. Bu başarıyla birlikte Sun, dünyanın 8 bin metreden fazla yüksekliğe sahip 14 zirvesinin 13'üne ulaşan ilk kadın olarak tarihe geçti.

Dünyada 14 zirvenin 12'sine tırmanma başarısı gösteren diğer kadın tırmanışçılar ise 38 yaşındaki Avusturyalı Gerlinde Kaltenbrunner, 36 yaşındaki İspanyol Edurne Pasaban ve 48 yaşındaki İtalyan Nives Meroi. Sun'un bundan sonraki hedefinin geriye kalan son zirve olan 8 bin 91 metre yükseklikteki Annapurna olduğu bildirildi.

Ağustos ayında ülkesine dönecek olan Sun, sonbaharda ya da bir sonraki ilkbaharda Annapurna'ya tırmanmayı planlıyor. 1999 yılında bir başka Güney Koreli tırmanışçı Ji Hyung Ok Annapurna'nın zirvesine çıktıktan sonra hayatını kaybetmişti.

Sun'un, Ji'nin 10. ölüm yıldönümünde Annapurna'ya tırmanmayı istediği Güney Kore basınında ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU