Haber turu

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 04.08.2009 ABONE OL
Dışişleri bakanı: Dava açılırsa istifa ederim
İsrail'de Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman çevresinde dönen skandalla çalkalanıyor. Yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak konuşan Liebermen, "Dava kararı alınırsa istifa ederim" dedi. Polisin Yolsuzlukla Mücadele birimi, Lieberman'a yönelik "para aklamak, rüşvet almak ve adaleti yanıltmak" suçlamalarından sonra, Başsavcılığa "dava açılması" tavsiyesiyle dosya iletmişti. Lieberman'ın 2,5 milyon dolar yasa dışı gelir sağladığı öne sürülüyor.

İsrailli'lerin yarısı Araplar'dan kuşkulu
İsrail'de yapılan bir ankete katılan Musevi İsrail vatandaşlarının yüzde 53'ü, ülkedeki Arapların sınır dışı edilmelerinin teşvik edilmesini savundu. Bu görüşteki İsrailliler, yalnızca devlete bağlılığından emin olunan Arapların vatandaşlık haklarından faydalanmaları gerektiğini ifade etti. Araştırma, İsrail Demokrasi Enstitüsü'nce (ISD) bin yüz 91 kişiyle, geçen Mart'ta yürütüldü. Araplara yönelik kuşkucu tavır eski SSCB'den İsrail'e gelen Yahudilerde yüzde 77 olarak ölçüldü. 7 milyon nüfuslu ülkenin yüzde 20'si Arap kökenli.

El Fetih, 20 yıl sonra Filistin'de toplanıyor
Filistin Kurtuluş Örgütü şemsiyesi altındaki en büyük gruplardan El Fetih'in 20 yıl aradan sonra ilk kongresi bugün toplanıyor. Liderliğini Mahmud Abbas'ın yaptığı El Fetih'in iki gün sürecek 6'ncı kongresi, ilk kez Filistin topraklarında Beytüllahim'de yapılacak. İki bin 265 delegenin katılacağı kongrede Merkez Komitesi yeniden belirlenecek. Gazze Şeridi'nden gelecek delegelere izin vermesi için Türkiye dahil bazı ülkelerin Gazze'nin yönetimini elinde tutan Hamas'ı ikna turu ise sürüyor.

"Mahkûmlar ABD'ye nakledilecek" iddiası
Washington Post gazetesi, Obama yönetiminin Küba'daki Guantanamo tutsaklarını ABD'de bulunan özel bir cezaevine koymayı planladığını yazdı. Tesis için düşünülen yerler arasında Fort Leavenworth, Kansas askeri cezaevi ve Michigan'da kapatılmak üzere olan bir cezaevinin bulunduğu belirtildi. Ancak muhalifler ABD Başkanı Barack Obama'yı "en tehlikeli tutsakları ülke içine getiriyor" diyerek tepki gösterdi. Hapishaneyi Savunma, Adalet ve İç Güvenlik bakanlıkları yönetecek.

Banka soyguncuları bakan koruması çıktı
Bağdat'ta geçen hafta meydana gelen büyük banka soygununu direnişçilerin değil, devletin güvenlik güçlerinin yaptığı ortaya çıktı. Bir grup soyguncu, 8 güvenlikçiyi öldürüp 7 milyon dolar değerinde Irak dinarını çalmışlardı. Soygunu yapanların Irak Devlet Başkanı Yardımcılarından Adil Abdülmehdi'nin korumaları olduğu belirtildi. Paranın, iktidar ortaklarından Irak İslam Yüksek Konseyi Partisi Lideri Abdülaziz el Hekim'in bürosunda saklandığı öğrenildi. Muhafızlardan dördü gözaltına alındı. Diğer dördü ise aranıyor.

BUGÜN NELER OLDU