Obama'ya Ermeni mektubu

ABD Temsilciler Meclisinin Ermeni lobisi mensubu 82 milletvekili, ABD Başkanı Barack Obama'ya bir mektup göndererek, Amerikan yönetiminin, Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleştirilmesi ve 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınması konularını birbirinden ayırmasını istedi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 04.08.2009 15:39 ABONE OL
Mektubun, Kongreye son on yıl içinde her fırsatta Ermeni tasarılarını sunan Demokrat Parti New Jersey milletvekili Frank Pallone ve California milletvekili Adam Schiff ile Cumhuriyetçi Parti California milletvekili George Radanovich ve Illionis milletvekili Mark Kirk tarafından kaleme alındığı öğrenildi.

Türkiye'nin ''Ermenistan ile ilişkileri normalleştirme yönündeki sözlerini'' yerine getirmediği öne sürülen mektupta, ABD'nin Ermeni iddialarını tanımasının önünü kesme çabaları çerçevesinde Türkiye'nin, ''uygulamaya niyeti olmayan bir yol haritasına'' olur verdiği görüşü savunuldu. 30 Temmuz tarihini taşıdığı belirtilen mektupta, bu nedenle Amerikan yönetimi, normalleşme konusuyla Ermeni iddialarını tanıma konusunu birbirinden ayırmaya davet edildi.

Obama'ya gönderilen mektupta, ''Ermenistan hükümetinin ise yol haritasına bağlı kaldığı, Türkiye ile ön koşulsuz olarak ilişki kurmayı önerdiği'' görüşüne yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU