Buzları Antalya eritiyor

Sarkisyan'ın "Türkiye'yi ancak sınırlar açılırsa ziyaret ederim" sözleriyle ikili ilişkilerde tekrar esmeye başlayan soğuk rüzgârlar, tatil başkenti Antalya'nın sıcak havasında dağılıyor

Her yaz, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin ilk tercihi olan Antalya, bu yıl Ermeni turistlerin de akınına uğruyor. Başkent Erivan'da yer alan seyahat acenteleri, önceki yıllara oranla Türkiye'ye talebin iki kat arttığını belirtiyor. Antalya ile Erivan arasında haftada 4 kez gerçekleştirilen uçuşların Ermeni tatilcilerin talebini karşılamaya yetmediğini belirten acente yetkilileri, kaliteli hizmet sunulmasının Türkiye'yi popüler hale getirdiğini vurguluyor. Ancak iki ülke arasında turizm konsunda esen bu meltem Ermenistan'da herkesi memnun etmedi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın 'Sınırlar açılmadan gelmem' demesiyle gerilen hava Antalya sayesinde yumuşayacakken bazı Ermeni gruplar bu turistik adıma tepki gösterdi.

"HAYIR" KAMPANYASI
EurasiaNet sitesinin haberine göre Ermenistan Devrimci Federasyonu Gençlik Kolu, Ermenilerin Antalya'yı tatil için seçmesine tepki gösterdi. Sokaklardaki Antalya reklam afişlerinin toplanmasını istedi. Dernek, "Erivan'ın her tarafında Antalya'yı tanıtan reklam panoları var. İnsanların Ermenistan'da kalmak yerine Türkiye'ye gitmeleri yanlış" açıklaması yaptı. Ermeni grup, "Antalya'ya hayır" kampanyası kapsamında Erivan sokaklarına "Antalya'da tatil için harcadığınız paralar, Türk ordusunun silahlanması için kullanılıyor" yazılı posterler astıklarını belirtiyor.

"BİZE HİZMET EDİYORLAR"
Öte yandan Erivan Üniversitesi öğretim üyesi Psikolog Nelly Haroian, Antalya'nın güzel bir tatil beldesi olması dışında Ermeniler'deki "Türkler bize hizmet ediyor" psikolojisinin de Antalya tercihinde etkili olduğunu iddia ediyor.

BİZE ULAŞIN