Cenazesine 100 bin kişi katıldı

Filipinler'i diktatörlükten kurtaran eski Devlet Başkanı Corazon Aquino'nun cenazesine başkent Manila'da 100 binden fazla kişi katıldı.

Diktatör Ferdinand Marcos'un (1917-1989) halk ayaklanmasıyla devrilmesinden sonra 1986-1992 yıllarında devlet başkanı olan ve 76 yaşında kalın bağırsak kanserinden ölen Aquino için Manila'nın Greenhills Katedrali'nde Katolik cenaze töreni düzenlendi ve defin töreni yapıldı.

Filipinler Devlet Başkanı Bayan Gloria Macapagal Arroyo ile Nobel Barış Ödülü sahibi Doğu Timor lideri Jose Ramos-Horta da cenaze törenine katıldı.

Devlet Başkanı sinema oyuncusu Joseph Estrada'nın yolsuzlukları üzerine Ocak 2001'de "sokakta anayasa yemini ederek" göreve gelen Devlet Başkanı Arroyo, bugün ABD'den dönüşünde hemen havalimanından Aquino'nun cenazesine geldi.

ON BİNLER, "KORİ TEYZE" DİYE SESLENDİ
On binlerde insan, İspanyolca "kalp" demek olan Corazon'un naaşının ardından "Kori Teyze", "Kori Teyze" diye seslendi. 100 bin kişi "Kori Teyze"yi simgeleyen sarı renk elbise giydi.

Aquino için Çin Devlet Başkanı Hu Cintao ile ABD Başkanı Barack Obama ve Papa 16. Benediktus, özel taziye mesajları gönderdi.

Cenazede Ferdinand Marcos'un dul eşi İmelda Marcos ile oğulları Ferdinand Marcos "Jr" da taziye sundu.

Marcos'ların oğluna "Jr: Junior" deniyor, çünkü resmi dil hala İngilizce. ABD, 111 yıl önce Filipinler'i İspanya'dan 20 milyon dolara satın almıştı.

BİZE ULAŞIN