Fransız mahkemesi, Türk ailenin sınırdışı edilmesini önledi

Fransa'nın kuzeyindeki Strasbourg İdarî Mahkemesi bir Türk ailenin sınırdışı edilme kararını iptal etti.

Mahkeme geçen hafta üç çocukları ile birlikte gözetim altına alınan ve Türkiye'ye gönderilmek üzere Metz'deki gözetim merkezine gönderilen Turabi ve Gülcan Tatlı çiftinin Türkiye'ye iade edilmesini reddetti.Haute-Saône Valiliği karara itiraz edeceğini açıkladı.

Fransa'ya 2001 yılında kaçak yollarla giren Tatlı ailesi siyasi sığınma talebinde bulunmuş ancak kabul edilmemişti. O tarihten bu yana Saint Dizier'de yaşayan ailenin çocukları ilk ve orta öğretimlerine devam etti. Halil, Gözde ve Gizem başarılı şekilde okullarına devam ederken Turabi ve Gülcan Tatlı çifti oturum hakkı kazanmak için her yolu denedi.

7 yılı sorunsuz şekilde geçiren çiftin hakkında Valilik, 2008 yılının Ocak ayında Fransa'yı terketme kararı çıkardı. Kararı değiştirmek için girişimlerde bulunan aileye hiçbir kurumdan olumlu yanıt gelmedi. 30 Temmuz'da Metz Temyiz Mahkemesi'nin de sınırdışı edilmeleri yönünde karar alması sonucunda Türkiye'ye gönderilme süreci başladı.

Ancak son olarak Strasbourg İdari Mahkemesine başvuran aileye yargıçlar bu kez olumlu yanıt verdi ve sınırdışı edilmelerini durdurdu. Fransa'da kalmaları için çok sayıda sivil toplum kuruluşunun destek verdiği aile şimdi hukuki sürecin tamamlanmasını ve Fransız mahkemelerinin vereceği son kararı bekliyor.

BİZE ULAŞIN