'Fabrika savaşı'

Güney Kore'de işten çıkarılan işçilerin iki aydır işgal altında tuttuğu bir fabrikaya havadan ve karadan polis operasyonu yapıldı.

Çarşamba 05.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 05.08.2009 09:41
ABONE OL
Ülke televizyonunda da gösterilen operasyonda, işten çıkarılan yüzlerce işçinin yaklaşık 2 aydır işgal altında tuttuğu motor fabrikası baskını, helikopterle gelen polis komandolarının fabrikanın bir bölümünün çatı kesimini havaya uçurmasıyla başladı.

Kask giymiş işçiler ellerine geleni içeriye girmelerini önlemek istedikleri polislere fırlatırken, polis de helikopter tarafından çatı kısmına bırakılan su konteynerinden işçilere tazyikli su, helikopterden de göz yaşartıcı gaz fışkırttı.

Helikopterle gelen polisler uzatılan ipin yardımıyla çatıya indirme harekatı gerçekleştirirken, işçiler de fabrikanın bir bölümünde yer alan boya fabrikasındaki malzemelerle yaptıkları molotofkokteyli gibi silahlarla karşı koymaya çalıştı.

Polis yetkilileri, 100 polis komandosunun çatıdan, 300'ünün de duvara dayanan merdivenlerden operasyona katıldığını söyledi.

Yetkililer, fabrikanın iki binasından birinde güvenliğin sağlandığını, diğerinde de kısa zamanda sağlanacağını ifade ederken, halen fabrikada boya imalat kısmını elinde tutan işçiler, polislerin buraya da saldırması durumunda ölümcül sonuçların olabileceği uyarısında bulundu.