Gaz, petrol ve nükleerde işbirliği

Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında, başta enerji olmak üzere değişik alanlarda işbirliğini öngören belgeler enerji alanlarında işbirliğini öngören anlaşma ve protokoller imzalandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin'in de iki protokole imza koyduğu törene İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de katıldı.

Başbakanlık Yeni Bina'daki imza töreninde konuşan Erdoğan, Putin ve Berlusconi'yi Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Putin ile ''uzun, baş başa ve daha sonra heyetler halinde çok çok verimli, olumlu'' bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Toplantımız, aslında geçtiğimiz mayıs ayında Putin'in ev sahipliğinde Soçi'de yaptığımız görüşmenin bir devam niteliğinde oldu. İkili ilişkilerimizin hemen her alanda önemli gelişmeler kaydettiğini memnuniyetle not ettik. İlişkilerimizi daha da geliştirmek ve daha da ileri hedeflere ulaştırma kararlılığını tüm bürokrat ve teknokrat arkadaşlarımızla sürdürdük.

Rusya ile karşılıkla anlayış, güven ve ortak çıkarlar temelinde günden güne gelişen ilişkilerimizin daha da güçlendirilmesi, dış politikamızın öncelikli hedefleri arasındadır. İlişkilerin bugün ulaştığı nokta gerçekten çok memnuniyet vericidir.2000'li yılların başından itibaren en üst düzeyde sürdürülen temaslarımız önemli rol oynamıştır. Türkiye-Rusya münasebetlerinde itici güç rolü oynayan ticari ve ekonomik ilişkilerimizin, böylesine olmasından ziyadesiyle memnunuz.''

a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile bugün imzalanan protokollerin, iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmeye yönelik olduğunu belirterek, ''İmzaladığımız gaz protokolü, Rusya'dan doğalgaz alımımıza imkan sağlayan ve süresi 2011 yılında son bulacak olan doğalgaz alım sözleşmesinin süresinin uzatılmasını öngörmektedir'' dedi.

Türkiye ile Rusya arasında enerji ve diğer alanlarda işbirliğini ön gören protokollerin imza töreninde yapıldı. Törene İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de katıldı.

Başbakan törende yaptığı konuşmada, Erdoğan, Rusya Başbakanı Putin ve Berlusconi'yi Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Putin ile ''uzun, baş başa ve daha sonra heyetler halinde çok çok verimli, olumlu'' bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Toplantımız, aslında geçtiğimiz mayıs ayında Putin'in ev sahipliğinde Soçi'de yaptığımız görüşmenin bir devam niteliğinde oldu. İkili ilişkilerimizin hemen her alanda önemli gelişmeler kaydettiğini memnuniyetle not ettik. İlişkilerimizi daha da geliştirmek ve da
ha da ileri hedeflere ulaştırma kararlılığını tüm bürokrat ve teknokrat arkadaşlarımızla sürdürdük.
Rusya ile karşılıkla anlayış, güven ve ortak çıkarlar temelinde günden güne gelişen ilişkilerimizin daha da güçlendirilmesi, dış politikamızın öncelikli hedefleri arasındadır. İlişkilerin bugün ulaştığı nokta gerçekten çok memnuniyet vericidir. 2000'li yılların başından itibaren en üst düzeyde sürdürülen temaslarımız önemli rol oynamıştır.Türkiye-Rusya münasebetlerinde itici güç rolü oynayan ticari ve ekonomik ilişkilerimizin, böylesine olmasından ziyadesiyle memnunuz.''

Başbakan Erdoğan, 2008 yılı itibariyle gelinen noktanın, yaklaşık 40 milyar dolar olduğunu ifade ederek, ''Bugün Rusya, Türkiye'nin birinci, Türkiye ise Rusya'nın beşinci ticari ortağı konumundadır. Öte yandan karşılıklı yatırımlarda kaydedilen artış ve turizm alanında ulaşılan yüksek seviye, ekonomik ilişkilerimizin hızla gelişmesinin de önemli bir ifadesidir'' dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin, siyasi, askeri, ekonomik ve ticari ve kültürel alanda farklılık ifade etmeye başladığını anlatan Erdoğan, Türk müteahhitleri tarafından Rusya'da bugüne kadar 1152 projenin ''ele alındığını, bunun rakamsal ifadenin 30 milyar dolar'' olduğunu söyledi.

Temasları sırasında ikili ticari ilişkilerde, mevcut birtakım teknik mahiyetteki sorunları liderler olarak çözdüklerini ifade eden Erdoğan, ''Bunları ele alma fırsatı, aslında bir güvene dayalıdır. Bu güven, bunların çözümünü de kolaylaştırmaktadır'' diye konuştu.

İki gündür iki ülke arasında sürdürülen karma ekonomik toplantılara da değinen Erdoğan, emeği geçenlere teşekkür etti.

''DAHA DA İLERİ GÖTÜRÜLMESİNİ ÖNGÖRÜYORUZ''

Görüşmelerin bir diğer önemli konusunun ise enerji olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:
''Enerji konusu, ülkelerimiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin en önemli ve en somut bileşenlerinden biri teşkil etmekte. Bu alandaki işbirliğimizin ikili ekonomik ilişkilerin yanı sıra stratejik niteliği nedeniyle özel bir yeri ve önemi bulunmaktadır. Enerji alanında ilişkilerimizin karşılıklı anlayış ve bu arada da güven temelinde sürdürülmesini temenni ediyoruz. Bu işbirliğinin gelecekte, gerçekleştirilecek projelerle daha da ileri götürülmesini öngörüyoruz.

Bu bağlamda, gerek gaz, gerek petrol, gerekse nükleer enerji olmak üzere 3 ayrı başlık altında çalışmalarımızı planladık. Zaten devam eden şu andaki ortaklıklarımız olduğu gibi bundan sonraki süreçte bunları zenginleştirerek adımlarla sürece farklılık kazandıracağız.

Üç ayrı başlık altında iki ülke arasında işbirliğini geliştirmeye yönelik protokolleri imzaladık. İmzaladığımız gaz protokolü, Rusya'dan doğalgaz alımımıza imkan sağlayan ve süresi 2011 yılında son bulacak olan doğalgaz alım sözleşmesinin süresinin uzatılmasını öngörmektedir. Aynı protokol çerçevesinde Güney Akım Boru Hattı'nın Karadeniz'de, ülkemiz münhasır ekonomik bölgesinde geçmesi için gerekli araştırma çalışmalarını yapılmasına yönelik olarak, Rusya tarafınca talep edilen izin de Rusya ile dostluk ve işbirliğine dayalı ilişkilerimizin ruhuna uygun şekilde Türkiye tarafından verilmiştir.
Ayrıca enerji alanında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile Rus karşıtı RUSATOM arasında, ilki nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanımı; ikincisi nükleer kazaların erken bildirimi ve nükleer tesisler hakkında olmak üzere iki anlaşma daha imzalanmıştır.''
Putin'in ziyaretinin, bu enerji anlaşmalarının imzalanmasının yanında KEK toplantılarının da yapılmasına vesile olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, Türkiye-Rusya Federasyonu 9. KEK protokolü ve ekonomik içerikli dört belgenin standardizasyon ve uygunluk değerlendirmesi alanlarında işbirliğine ilişkin memorandum, ithal ve ihraç edilen su ürünleri gıda güvenliği konusunda işbirliği memorandum, gümrük işlemlerine ilişkin mutabakat zaptı ile sermaye piyasaları arasındaki işbirliğine ilişkin memorandumun da imzalandığını anlattı.
TÜBİTAK ile ROSCOSMOS arasında da protokol imzalandığını ifade eden Erdoğan, hükümetler arası 12 protokolün yanı sıra TÜPRAŞ, TETAŞ, TPAO, AKSA ENERJİ A.Ş, Postolgun Dış Ticaret, Çalık Holding gibi şirketlerin Rus ortaklarıyla 8 belge imzaladıklarını, böylece 20 belgeye imza konulduğunu kaydetti.

BİZE ULAŞIN