Körfez'i Saddam'ın tozları işgal etti

Körfez ülkeleri ve özellikle Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) kaplayan ve hayatı olumsuz etkileyen toz bulutunun Irak'ın kurutulan arazilerinden geldiği iddia edildi.

Yerel medyada çıkan haberlere göre toz tabakası bir zamanlar dünyadaki palmiye ağaçlarının 5'te birine ev sahipliği yapan fakat devrik lider Saddam Hüseyin tarafından kurutulan arazilerden yükselip Körfez ülkelerine ulaşıyor.

Gulf News'e konuşan Iraklı fizik profesörü Dr. Muhammed Akif Cemal, 'kurutulan arazilerin aslında bir zamanlar bölgenin en verimli topraklarına sahip Irak'ı vuran insan yapımı felaketlerden sadece bir tanesi olduğunu' söyledi.

Fırat ve Dicle nehirleri arasında kalan ve eski Babil şehrinin de bulunduğu alan verimli fakat tozlu bir bölge olarak biliniyor. İki nehrin sularının birleşmesiyle Şat El Arap oluşuyor ve Körfez'e dökülüyor. Kendisine muhalif milislerin saklanmasını önlemek amacıyla Şat El Arap etrafındaki sulak arazilerin 1990'lı yıllarda Saddam tarafından bilinçli olarak kurutulduğu iddia ediliyor. Bazı bilim adamlarına göre bu kurak hale gelen arazilerden kalkan toz kümeleri Arap yarımadasına doğru yol alarak havada asılı kalıyor.

Dubai Meteoroloji departmanından bir yetkili de uydu fotoğraflarına göre bölgeyi etkisi altına alan toz bulutunun Irak'ta Fırat nehri bölgesinden geldiğini söyledi.

Dr. Cemal yüzyılın başından bu yana Irak ve Körfez ülkelerini etkileyen toz ve kum fırtınalarının sıklaştığını ve Irak gibi verimli bir ülkenin 'toz çanağı'na döndüğünü ifade etti. Dr. Cemal ayrıca Irak'ın ekolojik felaketlerle karşı karşıya kalmasına sebep olan insan yapımı nedenler arasında Türkiye'de inşa edilen barajlar, siyasi yolsuzluklar ve ABD'nin Irak'ı işgalini de gösterdi. Iraklı uzman, Amerikan işgalinin tüm altyapıyı neredeyse tamamen bozduğunu, kuraklık, su kıtlığı, çölleşme ve kum fırtınalarına sebep olduğu kaydetti.

SAĞLIK TEHDİT ALTINDA
Son yıllarda daha sık görülmeye başlayan toz ve kum fırtınaları Körfez halkının sağlığını ciddi şekilde tehdit etmeye başladı. Bu nedenle BAE hastanelerine solunum yolları rahatsızlıkları ve göz problemlerinden dolayı başvuranların sayısında artış olduğu gözlendi.

Doktorlar, kum fırtınası görüldüğünde özellikle astım gibi rahatsızlığı olan kişileri dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.

Uzmanlara göre BAE'de yaşayan 4.8 milyon kişinin yüzde 15'inde astım görülüyor.

Ortadoğu-Asya Alerji Astım Bağışıklık Kongresine göre alerjik hastalıkların Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya tıbbi yardım, iş kaybı ve verimlilikteki düşüş gibi alanlardaki toplam maliyeti yıllık 2.5 milyar doları aşıyor.

Körfez'de geçen hafta sonundaki kum fırtınası nedeniyle görüş mesafesi düşmüş ve Dubai Cebel Ali, başkent Abu Dabi ile Katar'daki deniz limanlarında tüm operasyonlar durdurulmuştu.

BİZE ULAŞIN