Parlamentoda yemin sokaklarda protesto

İran'da seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından 8 hafta süren gösterilerden muhalifler sonuç alamadı. Yeşil renklerini bir yana bırakıp siyahlara bürünen eylemciler parlamento önünde güvenlik güçleriyle çatıştı. Yüzlerce protestocuysa tutuklandı

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 06.08.2009 ABONE OL
Dün, İran lideri Mahmud Ahmedinecad mecliste yemin ederek görevde ikinci dönemine resmen başladı. 12 Haziran'daki tartışmalı seçimlerden sonra haftalar süren protestolara rağmen seçim sonuçlarında bir değişiklik olmadı. Yargı Erki Başkanı Ayetullah Mahmud Haşimi Şahrudi ile birlikte kürsüye gelen Ahmedinecad, yemin metnini okudu ve Anayasaya bağlı kalacağını söyledi. Ahmedinecad, adaletin hakim olması, ülkenin gelişmesi ve halka hizmet için çalışacağını belirtti, halkın kendisine duyduğu güvene layık olacağını kaydetti. Bazı ülkelerin, seçim sonuçlarını ve hükümeti resmen tanıyacaklarını ancak tebrik mesajı yayınlamayacaklarını ilan ettiklerini hatırlatan Ahmedinecad, kutlamaya ihtiyaçları olmadığını söyledi. Ahmedinecad, "Kaşlarınızı çatmanız ya da gülümsemeniz İran halkı için önem arz etmiyor" dedi.

POLİS ÇOCUK ÖLDÜRMÜŞ!

Mecliste yemin töreni sürerken meclis çevresindeki caddelerde toplanan muhalifler sert protestolarını sürdürdü. "Diktatöre ölüm" sloganları atan ve yeşil yerine siyah renkli kurdele ve bayraklar taşıyan göstericiler güvenlik güçleriyle çatıştı. Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, polisin müdahale ettiği göstericilerden yüzlercesi gözaltına alındı. 5 bin güvenlik gücü göz yaşartıcı bomba ve coplarla muhaliflere müdahale etti. Reform yanlısı Etemad Melli gazetesi geçen hafta düzenlenen gösteriler sırasında polisin 12 yaşındaki Ali Rıza isimli bir çocuğu başından yaralayarak öldürdüğünü yazdı. Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın, 10. hükümet kabinesini açıklanmasının ardından, her bir kabine üyesi için Mecliste ayrı ayrı güven oylaması yapılacak. Almanya, Fransa, İngiltere ve ABD ise Ahmedinecad'a geleneksel tebrik mesajları göndermeyeceklerini açıkladı. Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs "Mektup yollayacağımızı düşünmeme yol açacak bir gelişme yok. Ancak Ahmedinecad İran'ın seçilmiş lideri" dedi.