Sağlık turu

'Erkek, çıkık kalçalı kadını tercih ediyor'
Bristol Üniversitesi Evrimsel Psikoloji uzmanı Andrew Clark, İngiltere'de yayınlanan The Sun'da çıkan yazısında, erkeklerin, yuvarlak ve çıkık kalçalara sahip kadınları "daha doğurgan" olduklarını düşündükleri için tercih ettiğini öne sürdü. Clark, tombul kadınlar devrinin sona erdiği yönündeki görüşlerin gözden geçirilmesi gerektiğini de vurguladı.

Aşırı alkol tüketimi 7 tür kanser yapıyor
Kanada'nın Montreal kentindeki McGill Üniversitesi'nde yapılan araştırma, her gün sıklıkla tüketilen sert alkollü içkilerin ve biranın 7 tür kansere neden olduğunu ortaya çıkardı. Düşük alkol tüketiminin ve şarabın ise aynı negatif etkiyi yaratmadığı saptandı. Araştırmada kişilerin hangi içkileri, hangi sıklıkla tükettiğine bakıldığını belirten Dr. Andrea Benedetti, "Sık içki tüketiminin boğaz, mide, kolon, karaciğer, pankreas, akciğer ve prostat kanseri riski yarattığı sonucuna vardık. En yüksek risk, boğaz ve
karaciğer kanserinde" dedi.

Bira göbekli, göğsü kıllı erkek revaçta
İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre kadınların metroseksüel erkekler yerine göğsü kıllı, hatta bira göbeği olan erkekleri beğendiği ortaya çıktı. Lion Bar Ice Cream markasının yaptırdığı ankette 5 bin 192 kadının görüşü soruldu. Kadınların yüzde 80'inin metroseksüelleri çekici bulmadığı, yüzde 10'unun, erkeğin nefesinin bira kokmasından hoşlandığı belirtildi.

Hayvani yağ pankreas kanserini tetikliyor
ABD'deki Ulusal Sağlık Enstitüsü (NCI) sigara, diyabet ve kronik iltihaplanmanın yanısıra, hayvansal yağların da pankreas kanserine yol açtığını açıkladı. NCI Kanser Bölümü doktorlarından Rachael Z. Stolzenberg-Solomon, 500 bin kişide yapılan araştırmada beslenme şekli-kanser ilişkisini araştırdıklarını belirtti. Stolzenberg- Solomon, çok hayvansal yağ tüketen erkeklerin yüzde 53'ünün, kadınlarınsa yüzde 23'ünün kanser riskinin arttığını söyledi. Doymuş hayvansal yağ tüketen kişilerinse yüzde 36 daha fazla risk altında olduğu saptandı.

'Sinek kovucu, sinir sistemine zararlı'
Fransa'da Kalkınma Alanında Araştırma Enstitüsü'nde görevli Vincent Corbel ile Angers Üniversitesi'nden Bruno Lapied, birçok böcek kovucunun içinde bulunan "deet" adlı kimyasal maddenin nörotoksik (sinir hücreleri üzerine toksik etki gösteren) olduğunu açıkladı. Corbel, "Bu maddenin merkezi sinir sistemi için çok önemli olan asetilkolinesteraz adlı enzimi engellediğini de saptadık" dedi.

DSÖ: 2 milyar kişi A gribine yakalanacak
Haftalık basın toplantısında durum değerlendirmesi yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri, mevsimsel değişikliklerle birlikte A gribi salgınına yakalananların hızla artmasından endişe edildiğini söyledi. Yetkililer, nisandan bu yana bin 154 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan A gribi salgını sona erdiğinde, 2 milyar insanda hastalık belirtilerine rastlanacağı tahmininde bulundu. Virüsün tehlikeli bir şekilde değiştiğini belirten DSÖ yetkilileri, hastalığın tedavisi için önerilen Tamiflu ilacına dayanıklı 6 hastanın ortaya çıktığını açıkladı.

BİZE ULAŞIN