A gribi taraftarlara bile maske taktırdı

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 07.08.2009 ABONE OL
A gribi tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Salgının en son olarak vurduğu yer ise yeşil sahalar oldu. Brezilya Birinci Futbol Ligi'nde ilk kez bir maçta, A gribine (domuz gribi) karşı maskeli önlem alındı. Taraftarlar, Santos- Curitiba maçını maske takarak izledi. Brezilya'nın Parana eyaleti yönetiminin, A gribi endişesiyle yayımladığı genelgede, maske takmayı reddeden Brezilyalı taraftarların, 150 bin dolarlık para cezasına çarptırılacağı belirtildi. Brezilyalı taraftarlar, bunun üzerine karşılaşmayı maske takarak izlemek zorunda kaldı ve özellikle gol sevinci yaşanırken tribünlerde ilginç görüntüler oluştu.

İRAN' DA UMRE YASAĞI
A gribine bağlı çarpıcı gelişmelerden biri de komşu İran'da yaşandı. A gribinin yayılmasını önlemek amacıyla Ramazanda umre ziyareti için Suudi Arabistan'a gidilmesine izin verilmeyeceğini bildirdi. Sağlık Bakanı Kamaran Bahri Lankarani, Ramazan'da çok sayıda umre ziyaretçisinin Suudi Arabistan'a gitmesinin, A gribine yol açan A/H1N1 virüsünün yayılma riskini artıracağını ifade ederek, umre ziyaretçileri arasında bir salgın olasılığı nedeniyle bu tedbiri aldıklarını söyledi.

KOMŞUDA BİN VAKA...

Bu arada İsrail'de 12 yaşında bir kız çocuğu, H1N1 virüsünün yol açtığı hastalıktan hayatını kaybetti. Böylece, onlarca kişinin hastalık şüphesiyle tedavi altına alındığı İsrail'de, A gribinden 3'üncü ölüm kayıtlara geçirildi. Yunanistan'da ise, A gribine yol açan İnfluenza A/H1N1 virüsü taşıyan kişi sayısının bini geçtiği bildirildi. Yunan basını, Sağlık Bakanlığı'ndan alınan haftalık verilere göre, önceki gün ulaşılan bu sayının çoğunluğunu turistlerin oluşturduğunu duyurdu. Ülkede şu ana kadar A gribinden can kaybı yaşanmadı.

BUGÜN NELER OLDU