Haber turu

Cuma 07.08.2009
Son Güncelleme: Cuma 07.08.2009
ABONE OL
Köpeğe verilen isim kriz çıkardı
ABD yapımı bir filmde köpeğe Eski Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat'ın isminin verilmesi kriz yarattı. Suikasta kurban giden Sedat'ın kızları "I love you man" isimli filmin yapımcıları aleyhine dava açtı. Filmin gösteriminin durdurulmasını ve Amerikan Büyükelçiliği'nin film nedeniyle resmen ailelerinden özür dilemesini talep etti. Mısırlılar internet üzerinden yapılana tepki göstererek sadece Enver'e değil ülkelerine de hakaret edildiğini söyledi.

Hamas roketlerine savaş suçu iddiası
Merkezi ABD'de bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), dün yayınlanan raporunda İsrailli sivillere roket fırlatan Hamas'ın da savaş suçu işlediğini belirtti. Raporda, 800 bin sivilin hayatının tehlikede olduğu, 2008'den beri fırlatılan roketlerde 3 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi. Raporda, "Hamas'ın İsrailli sivilleri hedef alan roketli saldırıları meşru değildir. Örgüt bu saldırılardan vazgeçtiğini beyan etmelidir'' ifadesi yer aldı.

Halk devriyeleri yarın işe başlıyor
İtalya'da aşırı milliyetçi Kuzey Ligi partisinin ön ayak olduğu, halk devriyeleri ismi verilen ve sivil gönüllülerden oluşan güvenlik gücü yarından itibaren resmen yürürlüğe giriyor. Halk devriyelerini ilk olarak Verona belediyesi kullandı. Toplam 200 kişilik devriye grubu oluşturan Veronalı gönüllülerin kendi yasal kuralları, formaları var. Halk devriyeleri ayrıca kendi bayrakları ve marşları olsun istiyor. Yasemin TAŞKIN / ROMA