Kanada'dan NATO'ya ret

Kanada Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in, Kanada askerlerinin 2011'den sonra da Afganistan'da kalması yolundaki teklifini geri çevirdi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 07.08.2009 09:02 ABONE OL
Başkent Ottawa'da açıklama yapan Bakan Cannon, NATO Genel Sekreteri'nin Afganistan'ın Kandahar eyaletinde görev yapan Kanadalı askerleri ziyaret ettiğini belirterek, "hükümetimiz, bu konudaki kesin kararını, 2008'de parlamentoda yapılan oylamayla açıklamıştır. Askerlerimiz, 2011 yılında evlerine geri dönecekler" diye konuştu.

Kanada askerlerinin Afganistan'da görev yapmasından gurur duyduğunu ifade eden Cannon, "bir kere daha söyleyeyim ki, Afganistan'ın teröristler için bir cennet haline gelmesini kabul edemeyiz. Afganistan'ın barış içinde ve güçlü bir ülke olması, bizim en büyük arzumuzdur. 2011'den sonra da, Afganistan'ın gelişmesi için yardımcı olmaya devam edeceğiz, ancak askerlerimiz 2011'de bu ülkeden çekilecekler" dedi.

Kanada'nın, Afganistan'ın güneyindeki Kandahar eyaletinde 2800 askeri bulunuyor. Kanada, Afganistan'da 2002'den bu yana 127 asker, 1 diplomat ve 2 insani yardım görevlisini kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU