Şahinler gitti güvercinler geldi

Yunanistan'da ordunun en üst kademesinde sürpriz değişiklik. Daha sert tutumuyla bilinen eski Genelkurmay Başkanı Grapsas yerine ılımlı bir isim olan Yannis Yangos göreve getirildi

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 07.08.2009 ABONE OL
Başbakan Kostas Karamanlis başkanlığında olağanüstü toplanan KYSEA'da Genelkurmay Başkanı Dimitris Grapsas, Genelkurmay Onursal Başkanlığı ile "ödüllendirilerek" görevinden alındı. Yerine hava kuvvetleri komutanı Yannis Yangos getirildi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Orgeneral Vasilis Klokozas getirilirken, Ege'de Türk jetleriyle karşı karşıya gelen Yunan jetlerinin taktik komutanlığına (CAOC-7) Yannis Patsadora atandı. Kara Kuvvetleri Komutanı Dimitris Voulgaris'in yerine ise gizli haber alma örgütü komutanı Frangos Frangoulis getirildi.

HÜKÜMET MEMNUN DEĞİLDİ

Hükümet çevrelerine göre hükümet ve Dışişleri, görevinden alınan Grapsas'ın "tutumundan" hiç memnun değildi. İddialardan birine göre Grapsas ve Voulgaris, Yunan silahlı kuvvetlerinin "şahinleri" olarak tanınıyor ve bu çerçevede "Ege'deki Yunan adacıklarına komando göndermelerinden Dışişleri Bakanlığı kadar Türkiye ve ABD'nin sert tepkisine neden oluyorlardı. Bu nedenle göreve daha ılımlı bir ismin getirildiği konuşuluyor.
BUGÜN NELER OLDU