'Taliban lideri Mesud öldü'

Pakistan'daki Taliban lideri Beytullah Mesud'un yardımcısı Kafayat Ullah, Mesud'un önceki gün düzenlenen ABD'nin füze saldırısında öldüğünü açıkladı.

Cuma 07.08.2009 08:43
Güncelleme: Cuma 07.08.2009 16:03
ABONE OL
Ullah, Associated Press ajansına telefonla verdiği demeçte, Mesud'un ve ikinci eşinin Güney Veziristan'daki saldırıda öldüğünü doğruladı. Ullah, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.

Pakistanlı yetkililer, Mesud'un öldüğüne dair bilgilerin geldiğini, bununla birlikte ellerinde bu bilgiyi teyit etmek için sağlam kanıt bulunmadığını belirtmiş ve iddiaları araştırmak üzere saldırının yapıldığı bölgede inceleme yapılacağını bildirmişti.

PAKİSTAN, TALİBAN LİDERİ MESUD'UN ÖLDÜĞÜ İDDİALARINI YERİNDE İNCELEYECEK
Pakistan'ın, Taliban lideri Beytullah Mesud'un hava saldırısında öldüğü yönündeki iddiaları araştırmak üzere saldırının yapıldığı bölgede inceleme yapacağı bildirildi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureşi, Mesud'un bir hava saldırısında öldüğü yönünde istihbarat aldıklarını ve bu iddianın doğrulanması için bölgeye bir heyet sevk edildiğini açıkladı.

Bakan Kureşi, İslamabad'da düzenlediği basın toplantısında, "Yüzde yüz emin olmak için saha araştırması yapacağız" dedi.

Pakistanlı üç istihbarat yetkilisi bu sabah, Mesud'un çarşamba günü ABD tarafından düzenlenen bir hava saldırısında öldüğünü ve gömüldüğünü, ancak cesedini görmediklerini söylemişti.

Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Melik de Mesud'un öldürülmüş olabileceğini ifade etmişti. Malik, Mesud'un öldüğüne dair bilgilerin geldiğini, bununla birlikte ellerinde bu bilgiyi teyit etmek için sağlam kanıt bulunmadığını belirtmişti.