Üyeliğinizi destekliyoruz'

Alman Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Wieczorek-Zeul, Türkiye'nin AB yolunda attığı adımlara değinerek, 'AB üyeliğiniz bölge için çok önemli' dedi

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 07.08.2009 ABONE OL
Merkezi Almanya'da bulunan Friedrich Ebert Stiftung Derneği'nin davetiyle İstanbul'a gelen Alman Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Heidemarie Wieczorek-Zeul, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini dile getirdi. 11 yılla ülkenin en uzun süre görev yapan bakanı Wieczorek-Zeul, Sabah'a yaptığı özel açıklamalarda şunları söyledi: "Sosyal Demokrat Parti olarak Türkiye'nin AB'ye üye olması gerektiğini düşünüyoruz. Üyelik kriterleri Türkiye'nin demokratikleşmesine hizmet ediyor. Türkiye'nin üyeliği bölgenin istikrarı açısından da önemli. Ancak Türkiye'nin üyeliği içinsunda kesin bir tarih vermek doğru olmaz.

'ÜNİVERSİTE ADIMI ÖNEMLİ'
Türkiye'de bir Türk-Alman üniversitesi kurulacak. Bu sayede iki ülke arasında geçmişten bugüne pek çok alanda devam eden köklü işbirliği yeni bir aşamaya taşınacak. Alman dernek ve vakıfları da ikili ilişkilerin gelişmesinde büyük rol oynuyor. BM'nin "milenyum hedeflerine" (aşırı yoksulluğu ve açlığı ortadan kaldırmak, kadın-erkek eşitliğini sağlamak, çocuk ölümü oranını düşürmek vb. gibi) ulaşmak için dünyadaki herkese 20'şer dolar kaynak ayrılması yeterli. Ancak ABD bu paranın 40 katını silahlara harcıyor. Bu konuda çok iyi düşünülmeli."

BUGÜN NELER OLDU