Avustralya’da Rabia Kadir gerginliği

Avustralya'daki en büyük film festivaline katılan Uygur Türklerinin sürgündeki lideri Rabia Kadir taraftarları ile Çin vatandaşları arasında kısa süreli gerginlik yaşandığı bildirildi.

Cumartesi 08.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 08.08.2009 13:58
ABONE OL
Yerel medyanın haberlerine göre, Kadir taraftarları ile Çin vatandaşları festivalin düzenlendiği alanda birbirine girdi. Kadir, belgesel filminin gölerileceği alana, filmi izlemek isteyenler ile filmin 'ayrılıkçılara' destek verdiğini savunan Pekin yanlılarının çatışmasını engellemek amacıyla arka kapıdan alındı.

Görgü şahitlerine göre, Kadir'in festival salonuna girdiği esnada bir gurup Çinli sürgündeki Uygur liderini protesto etmek için pankart açtı. Bu sırada Kadir taraftarları da mavi ve beyaz renklerden oluşan Doğu Türkistan bayrağı açtı. Bunun ardından bir bayan Uygur, Çinli grupla kısa süreliğine kavga etti. Polisin müdahalesiyle olay büyümeden çözüldü.

Çin'in söz şiddetle karşı çıkmasına karşın Avustralya'dan vize almayı başarak Kadir, kendi hayatını anlatan ve Avustralya yapımı Aşkın 10 Hali adlı belgesel filimi izlemek amacıyla Melbourne Film Festivali'ne katılıyor. Avustralya'nın en büyük ticari ortaklarından biri olan Çin, defalarca Avustralya'dan Kadir'e vize vermemesini istemişti.

Çin, resmi rakamlara göre 197 kişinin öldüğü Sincan Uygur özerk Bölgesi'ndeki 5 Temmuz şiddet olaylarının sorumlusu olarak Kadir'i gösteriyor. 'Uygurların anası' olarak da bilinen eski işkadını Kadir ise Pekin'in söz konusu olaylardaki çirkin tavrını örtbas etmek amacıyla bu söylemin altına gizlendiğini savunuyor.

62 yaşlında ve Dünya Uygur Kurultayı Başkanı da olan Kadir, 2005'te ABD'ye sürgüne gitmeden önce 6 yıl Çin'de hapis yatmıştı.

KADİR, ÇİN'İN ŞİDDETLİ İTİRAZINA RAĞMEN AVUSTRALYA'DA
Bu arada festivalinin internet sitesi, geçen hafta Çin'den kaynaklanan siber saldırılar sonucunda çökmüş ve festivale katılması beklenen, aralarında Venedik Film Festivali'nde ödül kazanan Jia Zhangke'nin du bulunduğu 3 Çinli yönetmen Kadir'in ziyaretini protesto için festivalden filmlerini çekmişti. Festival direktörü Richard Moore, resmi siteye korsanlar tarafından Çin bayrağı koyulduğu ve Kadir aleyhine slogan yerleştirildiğini ifade etti. Moore ayrıca geçen hafta Melbourne'daki Çin Konsolosluğu'ndan bir yetkilinin, kendisinden, Kadir hakkındaki belgeselin gösterimden kaldırılmasını istediğini söyledi.

Avustralya hükümeti de Kadir'in ziyaretinin şahsi bir ziyaret olduğunu, ziyareti sırasında hiçbir resmi yetkiliyle görüşmeyeceğini ve Çin'in toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu açıklamıştı.

Kadir ziyareti kapsamında 11 Ağustos'ta Canberra'daki Ulusal Basın Kulübü'nde televizyondan naklen yayımlanacak bir konuşma yapacak.

Pekin hükümeti, Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama'yı da ayrılıkçı olarak nitelendiriyor ve Tibet Özerk Bölgesi'ni Çin'den ayırmaya çalışmakla suçladığı Dalay Lama'nın başka ülkelere gitme gibi faaliyetlerine karşı çıkıyor.