"Savaşın sorumluluğu bana ait"

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Ağustos 2008'de Gürcistan'a karşı yapılan askeri operasyonun sorumluluğunun kendisine ait olduğunu söyledi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 08.08.2009 08:41 ABONE OL
Rus NTV Televizyonu'nun "Ağustos 2008" isimli belgeseli için özel açıklamalar yapan Medvedev, Gürcistan'la gerginliğin ilk saatlerini anlattı.

Medvedev, "Rusya, Gürcistan'ı barışa zorlamak için doğru ve etkili bir operasyon gerçekleştirdi. Böyle bir operasyonun başlatılmasına Devlet Başkanı karar verir. Bu sorumluluk bir kişiye ait." dedi.

"SAVAŞ KARARINI VERDİĞİM İÇİN UTANÇ HİSSİ DUYMUYORUM"
Medvedev, Gürcistan'a yönelik savaşı başlatmakla ayrılıkçı Güney Osetya'da ve Abhazya'da binlerce insanın hayatını kurtardıklarını iddia ederek, sonuçta da Kafkasya'da barışın sağlandığını ifade etti.

Medvedev, "Böyle bir operasyona karar verdiğimden dolayı utanç hissi duymuyorum." diye konuştu.

Tiflis'in Güney Osetya'ya yönelik operasyon başlatılması ile kendileri açısından çok önemli ve sorumlu bir döneme girdiklerini kaydeden Medvedev, "Rusya doğru yaptı. Moskova son ana kadar Tiflis'in hata yapmayacağını düşünüyordu; ama maalesef yanıldık. Dolayısıyla Rusya Federasyonu sert karşılık vermek zorunda kaldı." ifadelerini kullandı.

"O GÜNLERİ HALEN UNUTAMIYORUM"
Medvedev, savaşla ilgili karar vermesinin kolay olmadığını da itiraf etti.

Rusya Devlet Başkanı, "Halen o günler gözlerimin önünde, Savunma Bakanı ile telefon görüşmelerim ve o sıralardaki tüm izlenimler şimdiki gibi hissediyorum. Savunma Bakanı bana mevcut durumu aktarıyor, çirkin saldırıya karşı attığımız adımlarla ilgili raporları sunuyordu. Askeri operasyonu başlatmaktan başka alternatifimiz yoktu. Çünkü gelişmeler daha acı facialarla sonuçlanabilirdi." şeklinde konuştu.