Taliban'ın 5 milyon dolarlık lideri vuruldu

ABD'nin insansız uçaktan attığı füze, Pakistan'daki Taliban lideri Mesud ile eşini gece yarısı kaldığı evde vurdu

Cumartesi 08.08.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 08.08.2009
ABONE OL
Uzun saçları ve basına görüntü vermeyen tavrıyla tanınan Pakistan'daki Taliban lideri Beytullah Mesud, çarşamba gecesi füzeyle öldürüldü. Alınan ihbar sonucu havalanan ABD uçağı, başına 5 milyon dolar ödül konulan Mesud'u (35) Güney Veziristan'daki kayınpederinin evinde vurdu. İnsansız uçağın fırlattığı füzeyle yerle bir olan evde bulunanlardan kimse kurtulamadı. Mesud'un yardımcısı Kafayat Ullah, evde Taliban liderinin ikinci eşi ve korumalarının da hayatını kaybettiğini söyledi. Pakistan'daki Dawn gazetesi ise üç istihbarat yetkilisine dayanarak Mesud'un hemen ertesi gün Nardusai köyünde gömüldüğünü yazdı. Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureşi, "Mesud'un öldüğüne dair bilgiyi aldık. Ancak elimizde bu bilgiyi teyit etmek için sağlam kanıt henüz yok. Bölgede inceleme yapılacak" dedi. İçişleri Bakanı da, "Mesud'un ölümü doğrulanırsa bu, ABD için "bir zafer" olacak" diye konuştu.

ÖLDÜ AMA KANIT YOK
Taliban liderinin bir akrabası, Mesud'un sağ olduğunu ve vurulan evde bulunmadığını açıklarken bazı medya organları da Mesud'un aslında geçen yıl böbrek yetmezliğinden öldüğüne dair iddialara yeniden yer verdi. Ancak Afganistan'daki Taliban sözcüsünün, Mesud'un ölümünün Taliban davasına zarar vermeyeceğini açıklaması bu iddiayı çürüttü. 2007'nın sonlarında kendisini Pakistan'daki Taliban örgütlerinin lideri ilan eden Beytullah Mesud'un başına ABD yönetimi 5 milyon dolar ödül koymuştu. Pakistan hükümeti de Mesud'un yerini bildirine 615 bin dolar para vaad etmişti. Amerikan pilotsuz uçağının füze saldırısının bir ihbar üzerine gerçekleştiği tahmin ediliyor. Aralık 2007'de Benazir Butto'nun ölümüyle sonuçlanan suikasttan da sorumlu tutulan Mesud, bu suçlamaları reddediyordu.

Beytullah Mesud kimdir?
Pakistan Talibanı lideri Beytullah Mesud, 1970'te Bannu'da doğdu. Kuzey Veziristan'daki dini eğitiminden sonra Afganistan'a gitti. Burada Taliban'a katılarak Sovyetler'e karşı savaştı. Pakistan'a döndüğünde, Taliban'ın bu ülkedeki adamı Abdullah'ın emrine girdi. Abdullah 2007'de öldürülünce yerine geçti ve ilk iş olarak silahlı aşiretleri Pakistan Talibanı adı altında birleştirmek oldu.