Yabanarısı operasyonu

Sri Lanka'nın ünlü arkeolojik bölgesi Sigiraya'da yabanarıları saldırısı nedeniyle 'kaya kale'nin üzerinde mahsur kalan turistler özel giysili güvenlik güçleri tarafından kurtarıldı.

Kaya üzerinde kovanları bulunan arıların son bir haftada üç kez turistlere saldırması nedeniyle, bölge ziyaretlere kapatıldı. Sri Lanka hükümeti, turistlerin bundan sonra özel giysilerle kayaya çıkabileceğini açıkladı.

Başkent Colombo'nın 160 kilometre kuzeydoğusundaki Sigiriya'da turistlerin uğrak mekanı kaya kale yine yabanarılarının saldırılarıyla gündeme geldi. Son bir haftadaki üçüncü arı saldırısında yaralanan 65 turist hastaneye kaldırılırken, kayanın tepesinde mahsur kalanların imdadına hava kuvvetlerine bağlı askerlerle polisler yetişti. Görevliler, özel giysiler giydirdikleri turistleri tahliye ederken, kale ve çevresi ziyaretlere kapatıldı.

Sigiriya'daki kaya kale üzerindeki kovanlarda yaşayan yabanarıları, daha önce de turistler için baş belası olmuştu. Yetkililer, tarihi kalenin duvarlarına zarar vermeden kovanları ortadan kaldırmanın yollarını arıyor. Bu arada arılar da yeni kovanlar yaparak popülasyonlarını artırmayı sürdürüyor.
BİZE ULAŞIN