Endonezya'nın Ladin'ine 18 saatlik baskın

İslam Cemaati örgütü liderlerinden Muhammed Top polis baskınıyla öldürüldü. Evinden çıkan istihbaratla yapılan bir diğer baskında başkana suikast planı bulundu

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 09.08.2009 ABONE OL
Taliban lideri Beytullah Mesud'un çarşamba günü bir ABD saldırısı sonucunda hayatını kaybettiği iddialarının ardından bu kez de Güneydoğu Asya'nın en çok aranan terör şüphelisi Malezyalı Nurdin Muhammed Top'un, 18 saatlik nefes kesen bir polis kuşatmasının ardından ölü ele geçirildiği belirtildi. ABD'de eğitim görmüş maskeli ve ağır silahlı anti-terör timleri tarafından Endonezya'nın Orta Java eyaletindeki Beji köyünde gerçekleştirilen operasyon önceki gece saat 22.00'de başladı. Operasyon öncesinde çevreye keskin nişancılar yerleştirildi. Özel timler eve girmeden önce kameralı robotlar aracılığıyla evdeki patlayıcıları imha etti.

DNA TESTİ YAPILACAK

Son adımda özel timlerin girdiği evde yaşanan kanlı çatışma sonucunda aralarında Nurdin'in de bulunduğu 4 terörist ele geçirildi. Nurdin olduğu sanılan kişinin cesedi evin tuvaletinde kanlar içerisinde yatarken bulundu. Polis Nurdin'in öldüğü bilgisini henüz doğrulamadı. Polis şefi Bambang Hendarso Danuri, cesedin DNA testi yapılmak üzere başkent Cakarta'ya götürüleceğini açıkladı. İslam Cemaati Örgütü liderlerinden ve El Kaide ile bağlantılı olduğu iddia edilen Nurdin, geçen ay Cakarta'da iki otele düzenlenen ve 9 kişinin öldüğü intihar saldırıları dahil olmak üzere Endonezya'da yaklaşık 250 kişinin öldüğü çok sayıda bombalamanın sorumlusu olarak kabul ediliyor.

100 KİLO BOMBA

Diğer yandan polis baskında ele geçirilen bilgilerle Cakarta'daki bir başka eve operasyon düzenleyerek iki örgüt üyesini daha ele geçirdi. Teröristlerin Nurdin ile bağlantılı olarak Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono'ya suikast hazırlığı içinde oldukları iddia edildi. Evin önünde 100 kilo bomba yüklü bir minibüs bulundu.

Örgütün para kasasıydı

40 yaşındaki Nurdin Muhammed Top, Malezya'nın güneyindeki Johor'da doğdu. El-Kaide bağlantılı İslam Cemaati örgütünün maddi kaynaklarını yönettiği ve suikast bombacılarını eğittiği belirtilen Nurdin, "Para Kasası" lakabıyla tanınıyordu. Nurdin, başta 2002'de 202 kişinin hayatını kaybettiği Bali ve geçen ay Cakarta'da iki lüks otele düzenlenen 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırılar olmak üzere birçok bombalı eylemin sorumlusu olarak kabul ediliyor. Destekçilerini doğaüstü güçleri ile saldırılardan kurtulduğuna inandıran Nurdin'in ölümünün ardından örgütün bir dağılma sürecine gireceği iddia ediliyor.

'Liderlik kavgası çıkabilir'
PAKİSTAN'DAKİ Taliban liderlerinden Hekimullah Mesud, Taliban lideri Beytullah Mesud'un ABD füzesiyle öldürüldüğü iddialarını yalanladı. Mesud'un yakında bir videoyla hayatta olduğunu kanıtlayacağını söyleyen Hekimullah Mesud, Beyaz Saray'ın açıklamalarını "düzmece" olarak yorumladı. Öte yandan siyasi uzmanlar Mesud'un ölümünün Taliban grupları arasında liderlik kavgasına yol açabileceğini, bunun da ABD'nin bölgedeki diğer aranan isimlerin yakalanmasını kolaylaştıracağını söyledi.BUGÜN NELER OLDU