İspanya’da bombalı saldırı

İspanya'nın Mayorka Adası'nda bir barda bombalı saldırı düzenlendiği bildirildi.

Pazar 09.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 09.08.2009 18:28
ABONE OL
İlk olarak ulusal radyo kanalının duyurduğu ve hükümetin de doğruladığı saldırıyla ilgili henüz ayrıntı verilmedi.

ETA, 50. kuruluş yıl dönümü olan 31 Temmuz'da ve öncesinde Mallorca'da saldırılar düzenlemişti.

Saldırılarda İspanyol polisi iki yıldır ilk kez kayıp vermişti. Mallorca'daki 30 Temmuz'da gerçekleşen iki bombalı saldırıda iki polis memuru yaşamını yitirmişti. Bu saldırılardan bir önceki gün de ülkenin kuzeyindeki Burgos kentindeki bir saldırıda, bir polis karargahı büyük ölçüde tahrip olmuş, 50'den fazla kişi de hafif yaralanmıştı. Mallorka Adası'nda saldırganları yakalamak amacıyla limanlar ve havaalanları bir süreliğine kapatılmıştı. Eylemleri saldırıların hemen ardından üslenen olmazken, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, bunların tipik ETA saldırıları olduğunu söylemişti.

ETA örgütü bugün yaptığı açıklamayla da son iki ay içerisinde düzenlenen bu 3 bombalı saldırının sorumluluğunu üstlendi. Örgüt, Bask dilinde yayın yapan Gara gazetesinde yer alan açıklamasında saldırılara devam edeceğini de duyurdu. Açıklamada ayrıca İspanya polisinin saldırıları durdurmaya yönelik çabalarının "faydasız" olduğu savunuldu.

50 yıldır İspanya'nın Bask bölgesinin bağımsızlığı için savaşan ETA, 820'den fazla kişinin ölümüne yol açmakla suçlanıyor. Son yıllarda pek çok lideri Fransa ya da İspanya'da tutuklanan örgüt zor durumda kalmıştı. Ayrıca Bask bölgesinde de ETA'ya siyasi destek örgüt tarihinin en düşük seviyesine inmiş durumda. İspanya emniyeti ETA'yla mücadelesinde 2007'den beri kayıp vermemişti.