İngilizler tembelleşiyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 10.08.2009 19:02 ABONE OL
İngiltere'de yapılan bir kamuoyu araştırması, "İngilizlerin giderek tembelleştiğini" ortaya koydu.

İngiliz sağlık grubu Nuffield Health'in yaptığı araştırmada, 6 İngiliz'den birinin, televizyonun uzaktan kumandası bozulduğunda kanal değiştirmeye üşendiği ve bundan vazgeçtiği belirlendi.

Araştırmaya göre, uzaktan kumanda bozulduğunda katılımcıların yaklaşık yüzde 15'i seyrettiği programı değiştirmek yerine koltuğunda oturmaya devam etmekten yana.

Katılımcılardan yüzde 59'u iki kata merdivenle çıkmak yerine asansörü kullanmayı tercih ettiğini söylerken, yüzde 36'sı otobüsü yakalamak için koşmaya yeltenmeyeceğini belirtti.

Kamuoyu yoklamasına katılan 2 bin yetişkinden 4'te 3'ü, gün sonunda eşleriyle birlikte olamayacak, çocuk sahibi 654 kişiden yaklaşık 3'te 2'si ise çocuklarıyla oynayamayacak kadar yorgun olduğunu söyledi.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Sarah Dauncey, bu şartlarda, Sağlık Bakanlığının verilerine göre 6 çocuktan birinin aşırı kilolu olmasının hiç de şaşırtıcı olmadığını ifade etti.

"Bu sorunun halledilmemesi durumunda bir neslin tümünün en temel işleri bile yapamayacak duruma geleceğini" vurgulayan Dauncey, hazır yiyeceklerin, uzaktan kumandaların ve internetten yapılan alışverişlerin İngiltere'nin tehlikeli biçimde tembel bir ülke haline gelmesine katkıda bulunduğunu
belirtti.

Obezitenin önemli bir sağlık sorunu olduğu İngiltere'de tembellik, bilim adamlarını da endişelendiriyor. Sağlık Bakanlığının verilerine göre her yıl 9 bin kişi aşırı kilo nedeniyle erken ölüyor.

İngiltere'nin University College London Üniversitesinden araştırmacılar, mevcut durumun devam etmesi halinde İngilizlerin neredeyse 3'te birinin (13 milyon kişi) 2012'de aşırı kilolu olacağı görüşünde.

BUGÜN NELER OLDU